Opět tu máme chřipkové období. A k tomu ještě koronavirus. Se stoupajícími počty nakažených se úměrně zvyšuje i míra stresu, kterému jsme vystaveni. Nejistota, očekávání, pocity bezmoci a strach mohou mít velice negativní dopady na naše zdraví. Jak tedy posílit tělo i mysl, aby se náš imunitní systém byl schopen postavit chřipce či běžnému nachlazení?
Tipy na podporu imunitního systému:
1. Kloktejte teplou slanou vodu a používejte Néti konvičku
Různé bakterie přebývají v našem nose a krku 24 hodin před tím, než se ponoří do našeho krevního oběhu a ovlivní imunitu. Sůl tyto bakterie zneškodní. Jógové néti je ajurvédská technika, kdy ve čtvrt litru vody rozpustíte půl čajové lžičky soli a pomocí speciální konvičky si šetrně propláchnete nos. Kromě posílení imunity se vám také bude výrazně lépe dýchat. Používejte jako preventivní opatření.
2. Vyspěte se z toho
John Douillard, autor a zakladatel portálu LifeSpa.com říká, že podle Ajurvédy je silný imunitní systém přímo navázán na správný cirkadiánní rytmus. Jedná se o jeden z biorytmů, vnitřní časování cyklů spánku a bdělosti. Douillard doporučuje jít spát dvě až tři hodiny po západu slunce a vstávat s jeho východem, abychom si udržovali správné cirkadiánní rytmy.
3. Pijte čaj tulsi
Tulsi, česky Bazalka posvátná, se v ajurvédské medicíně používá na řadu neduhů. Je známá jako bylina, která snižuje stres, horečku, bolesti hlavy a čistí plíce. V chřipkovém období nám může pomoci při dýchacích potížích. Další doporučenou bylinkou pro posílení imunity je Ashwagandha, neboli indický ženšen. Douillard také doporučuje kurkumu jako přírodní antimikrobiální látku.
4. Dýchejte zhluboka
Hluboké dýchání nebo plný jógový dech vám otevře plíce a boční žebra. Plně tak využijete kapacitu plic, které jsou vašimi největšími lymfatickými pumpami a odstraňují z těla toxiny. Ke zmírnění stresu a posílení imunity pomáhá každodenní praktikování pránájámy (jogínského dechového cvičení, jehož účelem je ovládnutí životní energie).
Přečtěte si také: Stres, jeho dopad na imunitní systém a pozitivní vliv jógy
5. Praktikujte samo-masáž
Jako prevence se též doporučuje samo-masírování organickými oleji. Dobře fungují sezamový, olivový nebo kokosový olej. Nejen že vyživují a hydratují vaši pokožku, ale také uklidní pocuchané nervy a pomohou tak vaší psychice. Tedy i imunitnímu systému.
6. Dopřejte si pauzu
Pokud se během dne cítíte nesoustředění nebo ve stresu, udělejte si na pár minut přestávku. Dopřejte si procházku, věnujte se regenerační józe nebo jen tichému sezení. Dobré je to zejména ke konci dne, kdy jste po hodinách práce již unavení – resetujete tak svůj nervový systém.
Vyzkoušejte například těchto 10 minut regenerační jógy pro relaxaci: