Nový výzkum naznačuje, že zaměření jógy na dech a pohyb by mohlo být klíčem k úlevě od stresu. Další studie zjistila, že jóga může být také prospěšná pro spánek a zdravé stravování.
Již dlouho víme, že stres související s prací přispívá ke špatnému fyzickému i duševnímu zdraví, včetně větší bolesti zad, vyššího rizika chronických onemocnění a nižší kvality spánku. Ale nový výzkum publikovaný v Journal of Occupational Health naznačuje, že jóga by mohla nabídnout významnou úlevu.
Výzkumníci se podívali na 15 studií zahrnujících celkem 688 zdravotnických pracovníků. Všechny obsahovaly řadu intervencí jako je například:
- Masáž
- Jóga
- Aromaterapie
- Qigong
- Tai chi
- Progresivní relaxace
- Obecná protahovací cvičení
Intervence se pohybovaly od jednoho po více sezení prováděných během 15 týdnů s dobou sledování 24 hodin až rok.
Vědci zjistili, že účinné byly pouze masážní terapie a jóga, přičemž ta více. I když jiné metody přinesly určité výhody pro krátkodobou relaxaci, jóga byla lepší při snižování pracovního stresu z dlouhodobého hlediska.
Proč jóga pomáhá
Stejně jako různé formy cvičení trénují tělo k rychlejšímu nastartování určitých svalů, jóga se zdá být zvláště účinná při tonizaci autonomního nervového systému. Uvádí to vedoucí výzkumník studie Michaela Zhanga, MD, MPH, ze Southern Nevada Health District.
„Stres související s prací je spojován s kardiovaskulárními problémy, cukrovkou, depresí a dalšími vážnými příčinami nemocnosti. Jóga je obzvláště účinná a lze ji doručovat virtuálně, takže je pro zaměstnavatele vhodné nabízet možnosti na dálku, aby podpořili zdraví pracovníků.“, říká Michael Zhang, MD, MPH.
Bylo prokázáno, že způsob, jakým jóga propojuje dech a pohyb, snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který je nejtěsněji spojen se stresovou reakcí. To může vyvolat snížení krevního tlaku a zlepšit emocionální zdraví. Postupem času a pravidelnou praxí mohou tyto účinky snížit riziko chronických onemocnění.
Dominový efekt
Přestože se výzkumný přehled nezabýval stresem během pandemie, další nedávná studie se zaměřila na úzkost související s covid-19 a na to, jaké výhody přinesla jóga těm, kteří s ní začali během lockdownů. Výzkum publikovaný ve Frontiers in Psychiatry se zaměřil na asi 13 000 účastníků v Indii, kteří poskytli informace o svém zdraví během pandemických omezení, včetně spánku, cvičení a stravovacích návyků.
U těch, jež uvedli pravidelnou jógovou praxi, bylo pozorováno:
- méně úzkosti, stresu a strachu
- lepší strategie zvládání
- nižší užívání látek, jako jsou drogy a alkohol
- zdravější stravovací návyky
- kvalitnější spánek
- více fyzické odolnosti
Ačkoli vědci nezjistili, zda měli lidé ve skupině jógy nižší výskyt onemocnění, všechny výhody na tomto seznamu byly v předchozím výzkumu spojeny se silnější imunitou.
Úzkost a deprese bývají dlouhodobé, často celoživotní stavy, které vyžadují vícevrstevný přístup. Předchozí výzkum ukázal, že jóga může být užitečná při řešení těchto problémů stejným způsobem, jako zmírňuje stres.
Jak začít
Jedním z důležitých faktů je, že k využití těchto výhod musí být praxe konzistentní. Jedno sezení jógy může poskytnout určité relaxační výhody, ale jak zjistily nedávné studie, pár lekcí týdně může pomoci „vytrénovat“ tělo a mysl ke snížení hladiny stresu a nejúčinnějšímu zvýšení kvality spánku.
Pokud jde o jógu, existuje široká škála možností. Vyzkoušejte několik online kurzů, nebo se zapište na lekce do nejbližšího jógového studia. Vystřídejte několik učitelů, než najdete takového, který vám vyhovuje. Objevte, co vás baví, protože pak je nejlepší šance, že v tom budete pokračovat.