Existuje mnoho různých stylů jógy. Některé jsou namáhavější než jiné. Nejlepší volbou pro těhotné ženy je prenatální jóga, hatha jóga či restorativní jóga. Také byte měly dodržovat několik bezpečnostních pokynů.
Promluvte si s instruktorem o svém těhotenství před zahájením jakékoli další hodiny jógy.
Dávejte pozor, abyste se vyhnuli hot józe, která zahrnuje provádění intenzivních pozic v místnosti vyhřáté na vyšší teploty. Například při Bikram formě hot jógy je místnost vyhřátá na přibližně 40 stupňů Celsia a má vlhkost 40 procent. Hot jóga může příliš zvýšit vaši tělesnou teplotu a způsobit stav známý jako hypertermie.
Existují speciální bezpečnostní pokyny pro prenatální jógu?
Abyste během prenatální jógy chránili své zdraví i zdraví vašeho miminka, dodržujte základní bezpečnostní pokyny.
Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče
Než začnete s programem prenatální jógy, ujistěte se, že váš lékař o vašem úmyslu ví a schvaluje ho. Možná nebudete schopni dělat prenatální jógu, pokud máte zvýšené riziko předčasného porodu nebo určité zdravotní potíže, jako jsou srdeční choroby nebo problémy se zády.
Stanovte si realistické cíle
Většině těhotných žen se doporučuje alespoň 30 minut mírné fyzické aktivity alespoň pět, ne-li všechny dny v týdnu. I kratší nebo méně časté tréninky vám však mohou pomoci udržet se ve formě a připravit se na porod.
Tempo si stanovte sami
Pokud při předporodní józe nemůžete normálně mluvit, pravděpodobně na sebe příliš tlačíte. Zpomalte, uklidněte se a tempo si stanovte sami podle sebe. Nikam nespěcháte, poslouchejte vlastní tělo.
Zůstaňte v pohodě a hydratovaní
Cvičte prenatální jógu v dobře větrané místnosti, aby nedošlo k přehřátí. Pijte hodně tekutin, abyste se udrželi hydratovaní.
Vyhněte se určitým pozicím
Při pózách se ohýbejte z boků – ne ze zad – abyste udržely normální zakřivení páteře. Vyhněte se ležení na břiše nebo zádech, provádění hlubokých předklonů nebo záklonů. Také vypusťte pozice, při kterých se kroutíte tak, že způsobujete tlak na vaše břicho. Pozice kroucení můžete upravit tak, že budete pohybovat pouze horní částí zad, rameny a hrudním košem. Jak vaše těhotenství postupuje, používejte rekvizity k držení těla, abyste se přizpůsobily změnám vašeho těžiště. Pokud vás zajímá, zda je póza bezpečná, požádejte o radu svého instruktora.
Nepřehánějte to
Věnujte pozornost svému tělu a tomu, jak se cítíte. Začněte pomalu a vyhněte se pozicím, které přesahují vaši úroveň zkušeností nebo pohodlí. Protahujte se pouze tak daleko, jak byste to měli před těhotenstvím. Pokud během prenatální jógy zaznamenáte jakoukoli bolest nebo jiné varovné příznaky – jako je vaginální krvácení, snížený pohyb plodu nebo kontrakce – zastavte se a kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče.