Jóga doslova znamená spojení. Toto spojení lze chápat na různých úrovních. Které to jsou? A kudy vedou nejznámější cesty jógy?
Filozoficky lze jógu, tedy spojení, chápat jako spojení relativního, omezeného já s absolutním Já. Nábožensky jako spojení individuální duše s Nekonečným Duchem a psychologicky jako integrace osobnosti – stav, kdy člověk již nežije v rozporu se sebou samým. Emocionálně lze vkládat toto spojení jako utišení vln libosti a nelibosti, umožňující člověku zůstat za všech okolností kompletní sám v sobě.
Podle starověkého mudrce Pataňdžaliho znamená jóga neutralizaci pocitů řízených egem. Protože jakmile se tyto pocity utiší, jogín si uvědomí, že je a že vždy byl jedním s Nekonečnem – že jeho vědomí této reality pouze bylo omezené.
Cesty jógy
Většina lidí v západním světě sanskrt nezná a pod pojmem jóga si představí hatha jógu. Ale jóga je především duchovní disciplína a existuje mnoho jejích druhů. Některé z nejznámějších jsou karma jóga, bhakti jóga, gjána jóga a rádža jóga.
Karma jóga
Cesta karma jógy je jóga skrze činy. Naplnění v karma józe nespočívá ani tak v dělání mnoha věcí, jako v tom, že stále více a více jednáme, dokonce i v maličkostech, s vědomím, že je to Božství, kdo je skutečně Konatelem.
Karma jogín přesměruje všechny špatné impulsy do zdravých kanálů. Více než to, on nebo ona se snaží uvědomit si božskou energii, která jimi proudí, když jednají. Pro karma jogína je duch, ve kterém jednají, důležitější než služba samotná. Musí jednat bez touhy po odměně.
Bhakti jóga
Bhakti jóga je jóga oddanosti. Výsledkem bhakti jógy však není neklidné vzrušení z obyčejné romantiky, ale hluboký vnitřní klid. Bhakti jogín myslí na Božství nejprve v osobních, lidských pojmech: jako Otec, Matka, Přítel nebo Milovaný. Takový osobní pohled mu pomáhá probudit a nasměrovat lásku k Božství.
Nakonec však vidí a miluje Božství ve všech podobách. Podle Swamiho Kriyanandy není důležité, co milujeme, ale jak milujeme, pokud nás naše oddanost má dovést k osvícení.
अपनी भावना की अशुद्धि को शुद्धता और फिर पवित्रता की ओर ले जाने की साधना ही भक्ति योग है।
— President of Shri Prakash Dham (@PresidentSPD) September 10, 2023
The transformation of negative feelings into pure and sacred feelings is called Bhakti yoga. #Yoga #bhakti #BhaktiYoga pic.twitter.com/dhTcGuA1Jd
Gjána jóga
Gjána jóga je jóga samostudia. Není to jen konkrétní cesta ke sjednocení, ale také ukazuje směr, kterým by se mělo ubírat veškeré naše myšlení. Je založena na myšlence „nedualismu“, jinými slovy, že už jsme Božští, jen si to musíme uvědomit.
Rádža jóga
Rádža jóga neboli „královská jóga“ pohlíží na lidskou přirozenost jako na království složené z mnoha psychologických tendencí a fyzických atributů, z nichž všechny vyžadují ohleduplnou pozornost. Rádža jogínovi je proto přikázáno, aby vládl svému vnitřnímu království moudře a s umírněností a rozvíjel všechny aspekty své povahy vyváženým a integrovaným způsobem.
Hlavním zaměřením rádža jógy je meditace a podobné techniky, jejichž cílem je jóga neboli spojení. Rádža jogín však často praktikuje také všechny výše uvedené jógy, aby zůstal v rovnováze.