Pokud jste v józe nováčkem, možná jste ve třídě slyšeli slova, která neznáte. Může se zdát, že váš učitel mluví jazykem, který jste nikdy neslyšeli. Zde jsou základní pojmy, usnadní vám začátky.
Jazykem jógy je sanskrt, který je kořenem mnoha indických jazyků a jedním z nejstarších lidských jazyků vůbec. V tomto článku se podíváme na některé termíny, které pravděpodobně uslyšíte na lekci jógy.
Pokud jste někdy slyšeli pokyn jako „„zvednout a roztáhnout sedací kosti“, ale neměli jste ani ponětí, co to je nebo kde je najít, nejste rozhodně jediní. Naučte se základní pojmy, postupně pak budete pronikat do dalších. Protože přiznejme si to, držení pozice stromu je dostatečně náročné i bez toho, že se snažíte přijít na to, co je Vrksasana! (Vrksasana je pozice stromu v sanskrtu).
Běžné pojmy jógy
1. Jóga
„Jho“ nebo „svázat“ – často vykládáno jako „spojení“ (spojení dechu, těla a mysli).
2. Ásana
Doslovně se překládá jako „sedadlo“ – ale modernější výklad tohoto slova označuje fyzické pozice nebo pózy.
3. Bandha
Vnitřní svalové „zámky“, které při zapojení podporují tonizaci a zvedání strategických oblastí těla. 3 hlavní bandhy jsou:
Mula Bandha – svaly pánevního dna
Uddiyana Bandha – břišní svaly až k bránici
Jalandhara Bandha – hrdlo
4. Čakra
Znamená „kolo“ – energetická centra v těle umístěná mezi kořenem páteře a temenem hlavy.
5. Čaturanga
Pozice nízkého prkna, vyžaduje sílu paží, ramen a jádra.
6. Jádro
Často myšleno jako břišní svaly. Je však přesnější si to představit jako jádro jablka, které se táhne od temene hlavy k vnitřním klenbám nohou.
7. Pes směřující dolů, pozice střechy (Adho Mukha Svanasana)
Jedna z nejběžnějších jógových pozic, vypadá jako tvar obráceného „V“.
8. Drishti
Ústřední bod pohledu při meditaci nebo cvičení jógy (užitečné při balančních pózách).
9. Hatha
Vysvětluje se jako jóga pro fyzické tělo. V sanskrtu „Ha“ představuje slunce a „tha“ představuje měsíc. Hatha je základní styl jógy, který tvoří základ pro většinu stylů jógy, často se používá k popisu lekcí s pomalejším tempem, které nemají žádný proud.
10. Srdeční centrum
Odkazuje na střed hrudníku. Uslyšíte pokyn jako „zvedněte své srdeční centrum“. Může být také použit k popisu umístění srdeční čakry – Anahata.
11. Mantra
Slovo, zvuk nebo fráze opakovaná buď nahlas (zpívání) nebo v mysli. Říká se, že mantra zvyšuje koncentraci při meditaci.
12. Mudra
Pozice rukou / gesto používané k podpoře koncentrace, soustředění a spojení se sebou samým během meditace a cvičení ásan. Nejběžnější jsou Anjali (stisknutí dlaní k sobě u srdce) a Jnana (ukazovák a palec se dotýkají a tvoří kruh, ostatní tři prsty se roztahují).
13. Nadi
Energetické kanály, kterými proudí prána neboli životní síla. Pránájáma využívá dech k nasměrování a rozšíření toku prány v našich energetických kanálech – nádí.
14. Namaste
Zhruba znamená „světlo ve mně se klaní světlu ve vás“. Obecně se používá na konci lekce jógy, sklonění hlavy s dlaněmi přitisknutými k sobě u srdce.
15. Om
Mantra obvykle zpívaná na začátku a na konci lekcí jógy. Om ia drobné slovo s mnoha významy – prý původ všech zvuků a semeno stvoření. Často vykládána jako „univerzální zvuk vědomí“.
16. Pataňdžali
Mudrc z 2./3. př. n. l. řekl, že sestavil Jógové sútry, průvodce nebo „návod k tomu, jak žít, abychom postoupili na duchovní cestě k osvícení“.
17. Prána
Životní energie, životní síla.
18. Pránájáma
Dechová cvičení, která odstraňují fyzické a emocionální překážky v našem těle, abychom uvolnili dech a tím proud prány – životní energie.
19. Křížová kost
Kost trojúhelníkového tvaru v dolní části zad.
20. Savasana
Pozice mrtvoly – relaxační pozice, obvykle praktikovaná na konci lekce jógy.
21. Shanti
Ve významu ‚mír‘ – někdy se zpívá během lekce.
22. Sedací kosti
Část pánve – dva kostěné výběžky na spodní straně hýždí, které jsou nejsnáze cítit při sezení na tvrdém povrchu.
23. Hrudní kost
Dlouhá plochá úzká kost, která probíhá svisle středem hrudníku.
24. Surya Namaskar
Pozdrav slunci – sled ásan. Tato dynamická jangová sekvence je velmi oblíbená. Často se používá k zahřátí těla na začátku lekce
25. Ocasní kost
Kost na konci vaší páteře.
26. Ujjayi
Běžně se překládá jako „vítězný dech“ nebo dech oceánu kvůli zvuku, který dech vydává, když vstupuje a opouští mírně sevřené hrdlo.
27. Upanišad
Sbírka jogínských textů náboženského a filozofického charakteru, napsaných v Indii pravděpodobně mezi lety 800 a 500 př. n. l.
28. Vinyasa
Pohyb spojený s dechem. Pozice jsou spojeny dohromady v krátkém nebo delším toku.
29. Jang jóga
Styl jógy, který je rytmičtější, opakující se a energický – skvělý pro budování síly a kondice.
30. Jóga Nidra
Jógu Nidra, známou také jako „jógický spánek“ nebo „uvolnění bez námahy“, lze popsat jako vědomý stav mezi bdělostí a spánkem. Vyvolává stav harmonického, klidného bytí. Odtud můžeme být uzdraveni, obnoveni a probuzeni k našemu nejhlubšímu, vševědoucímu, vše-vítajícímu já.
31. Jin jóga
Řada dlouhodobých pasivních pozic na podlaze, které se zaměřují na fascie a pojivové tkáně v těle. Potřebujeme kombinaci jinu a jangu v józe (jako v životě!), abychom byli vyrovnaní a zdraví.