Zastupitelé britských podnikatelů apeluji na vládu, aby co nejrychleji stabilizovala ekonomiku. Premiér Boris Johnson totiž podal svoji rezignaci ve chvíli, kdy země bojuje s rostoucími cenami zboží a služeb. Kromě toho také Británie i nadále bojuje s negativními dopady brexitu, jako je nedostatek pracovníků nebo zdražující se dovozy. Informoval o tom v pátek server BBC a CNN Business.
Premiér Boris Johnson oznámil svou rezignaci uprostřed zhoršující se ekonomické krize. Britští podnikatelé proto apelují na vládu, aby ekonomiku co nejrychleji stabilizovala. Životní náklady Britů jsou totiž nejvyšší za posledních 40 let. Johnson sice uvedl, že hodlá ve své pozici zůstat až do podzimu, není však jasné, zda se tak opravdu stane. Britský Ústav ředitelů pak dle serveru BBC k situaci uvedl, že „co podniky nesnáší nejvíce, je nestabilita a nejistota“.
Popularita Borise Johnsona klesla kromě intenzivním střetům uvnitř jeho Konzervativní strany také kvůli nespokojenosti veřejnosti. Ta kritizovala neefektivní řešení rostoucí inflace a stagnace, stejně jako rostoucích životních nákladů ohrožujících miliony lidí. Zvyšovat se začalo také riziko obchodní války s Evropskou unií. Stejně jako další státy navíc musí Spojené království bojovat s dopady světové pandemie a trvající války na Ukrajině.
Bleak picture of how Boris Johnson leaves Britain: 1. Highest inflation in G7; 2. Real wages posting biggest drop in >20 years; 3. Worst cost of living crisis in decades; 4. GDP falling; 5. Recession looming. Analysis by @markthompsoncnn https://t.co/F1TxVkxweN
— Eliza Mackintosh (@elizamackintosh) July 7, 2022
Velká Británie je na tom však nejhůře ze skupiny nejsilnějších ekonomik světa G7. Tamní inflace dosáhla v květnu nejvyšší hodnoty za posledních 40 let, a to 9,1 procent. Podle odhadů má přitom později v letošním roce vyšplhat nad 11 procent.
Současnou situaci okomentoval například také šéf Londýnské obchodní a průmyslové komory Richard Burge. „Podle mě by Johnson neměl pokračovat jako dočasný premiér. Neprojevil žádnou lítost nad svými činy a nemůže nebo nechce změnit svůj charakter,“ vysvětlil.
Johnsonovi nepomohl ani brexit. Britům nepřinesl slibované výhody
Premiér Boris Johson byl totiž kritizován také za pořádání večírků v zavedeném lockdownu. Nepomohla mu ani jeho hlavní výhra při působení v jeho funkci, vyjednání brexitu. Britové se totiž nedočkali slibovaných benefitů.
Místo toho bojují s nedostatkem pracovní síly a zvýšenými náklady na podnikání. Nedokázali totiž Evropskou unii nahradit novými ekvivalentními obchodními partnery. Podle serveru CNN Business pak Bank of England uvedla, že budoucnost britské ekonomiky „se materiálně rozložila“.
Zpomalený růst tamní ekonomiky však znamená rovněž neschopnost splácení státního dluhu. Ten dosáhl hodnoty vyšší než 90 procent britského hrubého domácího produktu. Vinu na tom mají především vládní programy snažící se pomoci lidem se zvládáním dopadů pandemie a energetické krize.
I když Johnson britským rodinám přislíbil dodatečné příspěvky, jeho snaha pomoci tamním domácnostem nestačila. Roční průměrný účet za vedení domácnosti by se totiž letos v zimě mohl zdvojnásobit, a to na asi tři tisíce liber. Ekonomická situace země se tak zhoršuje i přesto, že Johnson na začátku své funkce slíbil narovnání rozdílů mezi jednotlivými regiony země.