Britský premiér Boris Johnson naznačil, že definice „plného naočkování“ se může změnit ze dvou dávek na tři. Informuje o tom CNN.
Lidé budou zřejmě brzy potřebovat tři dávky vakcíny proti covidu, aby se mohli považovat za plně očkované.
Slábnoucí imunita vůči vakcíně a rostoucí počet infekcí způsobených variantou delta přiměly bohaté země, aby přehodnotily definici „plně očkovaného“, což obvykle znamená dvě dávky.
V pondělí to připustil i britský premiér Boris Johnson. Šéf Downing Street uvedl, že doočkování je nezbytné, aby se zabránilo opětovnému zavedení pandemických omezení. „Je zcela zřejmé, že dostat tři očkování, posilovací vakcínu, se stane důležitým faktorem. Usnadní vám to život ve všech možných směrech,“ řekl na tiskové konferenci.
K zavedení nutnosti boosterů směřují i další evropské země. Do 15. prosince budou muset ve Francii všichni starší 65 let dostat třetí dávku, aby si obnovili platnost očkovacího průkazu. Minulý týden to oznámil prezident Emmanuel Macron. V Rakousku vyprší status plnohodnotného očkování po devíti měsících od druhé dávky, což v podstatě booster vynucuje.
V Izraeli, pokud jste nedostali druhou dávku proticovidové vakcíny během posledních šesti měsíců, potřebujete nyní třetí dávku. Jen tak znovu získáte nárok na zelený průkaz, který umožňuje vstup do tělocvičen, restaurací a dalších zařízení.
A co chudé země, bijí na poplach experti
Odborníci na celosvětové zdravotnictví se obávají, že spoléhání se na boostery ovlivňuje přísun prvních dávek v zemích s nízkými příjmy. V nich zatím injekci dostalo pouze 4,6 % lidí. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že je skandální, že v je denně na celém světě aplikováno šestkrát více posilovacích injekcí než základních dávek v chudých zemích.
„Nemá smysl dávat posilovací dávky zdravým dospělým nebo očkovat děti, když zdravotníci, starší lidé a další vysoce rizikové skupiny na celém světě stále čekají na svou první dávku,“ varoval minulý pátek.
Dodávky vakcín jsou prioritně určeny pro bohaté země, které se protlačily do čela fronty tím, že platí farmaceutickým společnostem vyšší ceny. V úterý to řekla Anna Marriott, poradkyně pro zdravotní politiku organizace Oxfam, britské parlamentní skupině pro koronaviry. „Pokud se podíváme na země s nízkými příjmy jako celek, do nejchudších zemí, z nichž mnohé se nacházejí v Africe, bylo dodáno méně než 1 % z celkové dodávky vakcín,“ dodala.
Jen na vakcíny nespoléhejte, varuje vyslanec WHO
Spoléhat se pouze na očkování v případě pandemie je pro bohaté země také hazard, řekl britským zákonodárcům Dr. David Nabarro, zvláštní vyslanec WHO pro covid. „Nikdy předtím se to nedělalo a byla by to skutečně nevhodná strategie v oblasti veřejného zdraví,“ řekl. Vzhledem k tomu, že o viru toho stále ještě mnoho nevíme, mohlo by použití vakcín jako hlavní zbraně proti covidu-19 vést ke vzniku nových variant, varoval Nabarro.
Podle něj je potřeba kombinovat přístup ochrany dýchacích cest a dalších zdravotnických zásahů. „To znamená udělat vše, co je možné, aby se lidé mohli vyhnout nákaze tímto patogenem,“ řekl.