Lesní požáry v jižní Kalifornii ze začátku roku, které vyhnaly z domovů na 100 tisíc obyvatel a proměnily v popel tisíce domů v luxusních čtvrtích, upozornily na nedostatečná opatření v oblasti monitorování a včasné reakce. Kalifornii a celý svět proto budou hlídat speciální satelity s umělou inteligencí (AI), které umožní rychlejší a přesnější odhalení požárních hrozeb, čímž zefektivní nasazení hasičů, napsal server Business Insider.
Při lesních požárech v Los Angeles byli hasiči bezbranní. Mohly za to specifické podmínky – sucho a silný vítr. Kdyby se ale oheň podařilo uhasit včas v jeho počáteční fázi, situace by se takto nevymkla kontrole.
California is turning to satellites and AI to combat the next wave of deadly wildfires https://t.co/S3S76O9cFd
— Business Insider (@BusinessInsider) March 20, 2025
Katastrofická událost, která šokovala celý svět, upozornila na neefektivní monitoring a pomalé reakce bezpečnostních složek v případě lesních požárů.
Nový systém ochrany
S řešením přišlo kalifornské Ministerstvo lesnictví a požární ochrany, též známé jako Cal Fire. S dalšími organizacemi už spolupracuje na konstelaci více než 50 satelitů zvané Firesat na nízké oběžné dráze, která má zlepšit způsob, jakým bojujeme s rozsáhlými lesními požáry. V takovém případě jde totiž o každou vteřinu.
„Za extrémních okolností, jako jsme to viděli v Kalifornii u požárů hnaných větrem, máme velmi málo času na to, abychom učinili kritická rozhodnutí. Čím rychleji to dokážeme, tím snazší bude oheň uhasit,“ uvedl Brian Collins, výkonný ředitel neziskové organizace Earth Fire Aliance, jež za satelitní konstelací stojí.
Současný monitorovací systém se skládá ze satelitů provozovaných USA a Evropskou unií (EU). Dokáže ale identifikovat jen dostatečně velké požáry (to už je většinou pozdě) a navíc skenuje naši planetu s příliš velkými časovými prodlevami. Satelity Firesat vybavené infračervenými senzory budou schopny identifikovat malé požáry s nízkou intenzitou, což umožní úřadům reagovat, dokud je čas.
Jakmile bude v provozu všech 50 družic, skenovat budou celou planetu v 15 až 20minutových intervalech.
„Pokud jde o detekci požárů, bude to dramatický, stonásobný rozdíl od současných systémů,“ uvedl Collins.
První satelit vypuštěn
Gregory Smirin, prezident společnosti Muon Space, která se stará o výrobu satelitů, uvedl, že systém by mohl odhalit i doutnání předcházející vzniku požáru, případně požár nízké intenzity ještě před tím, než ho rozdmýchá vítr. Hasiči by tak vyrazili na místo určení dříve, než dosáhne úrovně, kdy už je obtížné či nemožné dostat ho pod kontrolu.
Společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu 14. března prototyp satelitu, který připraví půdu pro vyslání prvních tří družic Firesat do kosmu v roce 2026.
Na projektu spolupracují i hasičské jednotky a společnost Google, jejíž AI bude prosévat obrovské množství dat. Investice poskytly soukromé agentury a firmy.