menu

-1.2 C
Czech
Neděle 19. ledna 2025

Turecký prezident Erdogan by se mohl podle své strany ucházet o další mandát

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by se mohl ucházet o další mandát hlavy státu. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Erdogan, který je prezidentem od roku 2014, v uplynulých dvou letech další kandidaturu vylučoval. Další mandát mu současná ústava zakazuje.

Sparta Praha získala dánskou posilu z italských Benátek

Pětadvacetiletý záložník Magnus Kofod Andersen se stává novou tváří Sparty Praha. Klub získal Dána z italského klubu Benátky, kde působil od roku 2022. K týmu se připojí na soustředění ve španělské Marbelle a začne trénovat od pondělí.

Kam zajít v Lisabonu, abyste si návštěvu města užili na maximum

Pokud máte chuť na slunce, dobré jídlo, tradici a kulturu, vyrazte do teplého a přívětivého Lisabonu. Zde je několik míst k návštěvě, která byste neměli minout.

Belém

Belém býval důležitým námořním přístavem, zejména během portugalských objevů. Dnes zde najdete velké množství muzeí a historických památek. Nejvýznamnějšími památkami jsou Mosteiro dos Jerónimos (klášter Jeronýmů) a Torre de Belém (Belémská věž), obě postavené v 16. století ve stylu známém jako Manuelino podle vkusu krále Manuela I.

Vedle kláštera jsou další místa, která stojí za návštěvu, jako Planetário (Planetarium) a Museu Marítimo (Námořní muzeum), C.C.B. (Kulturní centrum Belém) s muzeem Berardo, kde si můžete prohlédnout stálou sbírku současného umění.

Reklama

Jedním z nejpozoruhodnějších míst je továrna Pastéis de Belém, která vyrábí slavné portugalské pudinkové dorty známé jako Pastéis de Nata. Další muzea a památky, které stojí za návštěvu, jsou mimo jiné Museu Nacional de Arqueologia, Museu Nacional de Etnologia a Museu de Arte Popular.

Alfama

Alfama je považována za nejtradičnější čtvrť v Lisabonu. Je známá svými maurskými základy a dodnes je plná úzkých uliček, zákoutí a malých domků. To vše přispívá k pocitu, že Alfama je malá vesnice uvnitř samotného města.

Této oblasti dominuje hrad v maurském stylu na vrcholu kopce, který pochází z 11. století. Uvnitř starých opevněných hradeb se nachází malé archeologické muzeum, ruiny středověkého paláce, obchod a restaurace s tradičním jídlem.

Opravdu však musíte navštívit Portas do Sol neboli „Brány ke slunci.“ Slavná Sé de Lisboa, lisabonská katedrála, postavená v roce 1147 v románském stylu, byla uvedena do provozu poté, co první portugalský král D. Afonso Henriques převzal město od Maurů.

Ajuda

V Ajuda se nachází Palácio Nacional da Ajuda známý svými bohatými a propracovanými interiéry, které kontrastují se strohým aspektem budovy. Kdysi byl domovem královské rodiny. Byl postaven v roce 1795 v neoklasicistním stylu, ale původní plán nebyl nikdy dokončen a v důsledku toho prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Zejména v průběhu 19. století.

Kousek od paláce je Jardim Botânico da Ajuda, což byla první botanická zahrada v Portugalsku, postavená na konci 18. století v pozdně barokním stylu. Je známá svým přesným geometrickým plánem.

Parque das Naçöes

Na severu Lisabonu byl v roce 1998 dokončen Parque das Nações (Park národů), aby připomněl 500 let portugalských námořních objevů. Logo Expo symbolizuje moře a slunce a vítá každého s otevřenou náručí.

Pro úžasný výhled ze břehu řeky můžete naskočit na palubu lanovky a poté si vychutnat jídlo a obchody v nákupním centru Vasco da Gama. Doporučujeme také navštívit největší vnitřní akvárium v Evropě Oceanario de Lisboa, kde se seznámíte s různými druhy žraloků, rejnoků, tučňáků a tropických ryb, které jinde neuvidíte.

Queluz

V Queluz se nachází Palácio Nacional de Queluz (Národní palác Queluz), královský letní palác z 18. století. Spolu se svými zahradami představuje jeden z nejneobvyklejších harmonických příkladů vztahu mezi krajinou a architekturou. Palác byl postaven v roce 1747 pro tehdy budoucího krále Pedra III. a královskou rodinu, kteří zde žili až do roku 1807.

Sintra

Na okraji města je malá vesnice s domy v honosném stylu, krásnou krajinou a čistým, čerstvým vzduchem. Sintra má mnoho tradičních restaurací, jako je Curral dos Caprinos a cukrárny, včetně Piriquita a Antiga Fábrica De Queijadas.

Nejvýznamnější památkou je Palácio da Pena a jeho zahrady, které jsou součástí národního parku Sintra. Budova na vrcholu kopce byla postavena v průběhu 19. století a zahrnuje části starého kláštera řádu sv. Jeronýma. Byl to první palác v Evropě, který byl postaven v romantickém stylu, včetně eklektického střetu stylů v historickém obrození (gotika, manuelino, islám a renesance), ve kterém je každé části přiřazena jiná barva.

Když se palác stavěl, původní skalní podloží bylo pokryto více než 500 rostlinnými druhy!

Lisabon Baixa

Baixa de Lisboa (Centrum města Lisabon) je známé svou kulturní a obchodní atmosférou. Pravidelné a kolmé ulice ukazují plánování města po zemětřesení v roce 1755. Abychom pochopili vývoj a změny v této části města, můžeme doporučit návštěvu Núcleo Arqueológico (Archeologické centrum) na Rua dos Correeiros.

Pokud máte hlad, vychutnejte si pivo a nějaké tradiční jídlo v Museu da Cerveja (Muzeum piva). Pro gurmány je toto místo, které by neměli minout.

Estrela

Bazilika Estrela – neboli Královská bazilika a klášter Nejsvětějšího Srdce Ježíšova – v Estrele je bazilika a starověký karmelitánský klášter. Nechala ho postavit portugalská královna Marie I. a byl jí přislíben, pokud porodí syna. Stavba probíhala v letech 1779 až 1790, takže budova představuje jak pozdně barokní, tak neoklasicistní styl. Díky své architektuře a stylu je bazilika považována za jeden z nejkrásnějších kostelů v Evropě.

Na druhé straně tohoto monumentu jsou Jardins da Estrela. Tyto zahrady byly vybudovány v průběhu 19. století a jsou známé svou krásou, stejně jako množstvím soch a rostlinných a živočišných druhů.

Almada

V Almadě si udělejte čas a podívejte se na Cristo Rei neboli sochu Krista Krále. Jedná se o katolický památník a svatyni zasvěcenou Nejsvětějšímu Srdci Ježíše Krista s výhledem na město Lisabon. Nemluvě o tom, že podél pobřežní oblasti Caparica můžete také najít jedny z nejlepších pláží v zemi.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kvalitní elektronika, kosmetika i tradiční suvenýry: Vyrazte na nákupy do Asie

Velkoměsta jako New York, Londýn a Paříž jsou již dlouho oblíbenými nákupními destinacemi. Existuje však řada asijských metropolí, od Istanbulu po Soul, které jsou také rájem pro milovníky nakupování.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.

V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku

Podezření na nakažení dalšího zvířete slintavkou a kulhavkou se v Německu nepotvrdilo. Stanici Deutschlandfunk to dnes řekl ministr zemědělství Cem Özdemir. Regionální deník Märkische Oderzeitung ve čtvrtek uvedl, že po potvrzení vysoce infekční nemoci v chovu buvolů nedaleko Berlína veterináři zkoumají další podezřelý případ v jiném chovu. Odborná laboratoř ale nákazu nakonec nepotvrdila.

Putin a Pezeškján podepsali dohodu o partnerství mezi Ruskem a Íránem

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje užší vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Neobsahuje však klauzuli o vzájemné obraně podobnou té, jíž zahrnuje pakt mezi Moskvou a Severní Koreou, upozornila agentura Reuters.

Útočník ze slovenského gymnázia měl dlouhou historii násilí

Osmnáctiletý student, který na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi zabil učitelku a spolužačku, měl za sebou opakované násilné incidenty. Podle soudní dokumentace z roku 2022 napadl svou spolužačku a jiné vyhrožoval smrtí. Už tehdy mu soud zakázal přibližovat se k obětem, ale trest odnětí svobody dostal pouze podmíněně.
Reklama
Reklama