Kamala Harris je první ženou, a zároveň člověkem jiné než bílé barvy pleti, na postu viceprezidenta. Její inaugurace znamená naději v boji proti rasismu. Ten se tak stane jednou z hlavních výzev nové vlády.
Dva týdny po šokujícím útoku na Kapitol, se před touto budovou odehrála dramaticky odlišná scéna. 20. ledna složili Joe Biden a Kamala Harris přísahu.
Nebyla to žádná maličkost, když si Biden v srpnu vybral Harrisovou jako svojí pravou ruku. Pro CNN toto rozhodnutí komentovala jedna z amerických občanek slovy: „Je to najednou pocit, že černé dívky jako jsem já mohou v životě dokázat velké věci, tak jako to dokázala ona.“
Když toto duo zvítězilo na Trumpem v listopadových volbách, byla to pro Ameriku velká událost. Zmařili tak znovuzvolení muže, který je podle mnoha názorů šovinista a svou barvu pleti používal jako zbraň.
Role Kamaly Harris
V roli viceprezidentky bude však Kamala Harris schopna nabídnout více než jen symbolické zastoupení. „Viceprezident Joe Bidena bude s největší pravděpodobností nejmocnějším viceprezidentem v historii. Na tuto funkci totiž přechází čím dál tím více odpovědnosti,“ řekl loni Dan Pfeiffer, bývalý hlavní poradce Baracka Obamy.
Harrisová již naznačila, jak hodlá bojovat proti rasovým nerovnostem, které jsou výsledkem historie diskriminační politiky. Loni v květnu představila zákon o pracovní skupině pro rasové a etnické rozdíly v oblastní zdraví. V prosinci si Biden vybral Marcellu Nunez-Smith, docentku interního lékařství, veřejného zdraví a managementu na Yale University, do čela této pracovní skupiny. „Zdravotní péče bez rasismu a diskriminace je právo a nikoli privilegium,“ uvedla Nunez-Smith minulý měsíc na online briefingu.
Více než jeden a půl století po skončení občanské války se USA musí ještě stále vypořádat s hrozbou nároku bílých na politickou kontrolu. O tom podle CNN svědčí mávání Konfederačními vlajkami při útoku na budovu Kapitolu dne 6. ledna 2021. „Stále máme před sebou spoustu práce,“ řekla Harrisová v rozhovoru, ve kterém útok odsoudila.
Tento útok by ovšem mohl poskytnout Bidenovi a Harrisové politický impuls nezbytný k tomu, aby mohli jednat energičtěji než někteří jejich předchůdci. Týká se to boje proti rasistickým skupinám i korupce a rasismu v řadách policie. Nová administrativa tak bude mít příležitost, ale před sebou i velice nelehký úkol.