Kamala Harrisová, celým jménem Kamala Devi Harris, narozena 20. října 1964 v Oaklandu, je americká právnička a politička Demokratické strany. Do úřadu kandidovala se zvoleným prezidentem Joem Bidenem v prezidentských volbách 2020, jako první žena a první nebělošská osoba v této funkci.
V letech 2004 až 2010 působila jako okresní státní zástupkyně v San Franciscu a v letech 2011 až 2017 jako ministryně spravedlnosti Kalifornie z titulu nejvyšší státní zástupkyně. Od roku 2017 byla senátorkou za stát Kalifornie, když v senátních volbách v roce 2016 porazila úřadující kongresmanku Lorettu Sanchezovou a v Senátu vystřídala dlouholetou senátorku Barbaru Boxerovou. Stala se tak teprve třetí senátorkou za stát Kalifornie, po otci první s jamajským a po matce první s indickým, respektive tamilským, původem.
Její otec Donald J. Harris, který do Spojených států amerických imigroval z Jamajky, je emeritním profesorem ekonomie na Stanfordově unverzitě. Matka Shyamala Gopalan, původem z Indie, byla lékařka zabývající se výzkumem rakoviny prsu; zemřela v červnu 2009. Jediná sestra Kamaly se jmenuje Maya Harrisová.
Kamala Harrisová vystudovala politologii, ekonomii a práva na Howardově univerzitě a na Kalifornské univerzitě (na její fakultě Hastings College of the Law). V letech 2004 až 2017 působila jako státní zástupkyně, z toho v letech 2011 až 2017 jako zvolená ministryně spravedlnosti Kalifornie (formálně nejvyšší státní zástupkyně).
Rodinný život
Dne 22. srpna 2014 uzavřela v kalifornském městě Santa Barbara manželství s advokátem Douglasem Emhoffem. Harrisová je baptistického vyznání. Emhoff je stejně starý jako Harrisová (je o sedm dní starší) a židovského původu. Až do potvrzení Harrisové jako demokratické kandidátky na viceprezidentku USA dne 19. srpna 2020 pracoval jako advokát pro velkou právnickou firmu DLA Piper. Společný majetek obou manželů byl v roce 2019 vyčíslen na 5,8 milionu dolarů. Zatímco Harrisová je bezdětná, Emhoff přivedl do svazku dvě děti z předchozího 25letého manželství.
Názory
Harrisová podporuje povinné rozvážení dětí odlišných ras do škol v jiných čtvrtích, aby byla podpořena rasová diverzita na amerických školách (tzv. desegregation busing).V této souvislosti vyčetla Harrisová během televizní debaty 27. června 2019 Bidenovi, že v minulosti spolupracoval s předními segregacionistickými politiky a byl proti rozvážení černošských dětí autobusy do veřejných škol s převahou bílých dětí v rámci politiky desegregace škol.
Harrisová podporuje pozitivní diskriminaci na amerických univerzitách, podle které se při přijímání studentů univerzity rozhodují podle rasového klíče a zvýhodňují černochy a Hispánce.
Vyjádřila také podporu pro tzv. „sanctuary cities“, tedy ochranitelská či azylová města, mezi než patří například San Francisco, která odmítají uplatňovat federální zákony týkající se imigrace a chrání nelegální imigranty, kterých se na území těchto měst policie nesmí ptát na jejich imigrační status ani uplatňovat vůči nim americké imigrační zákony.
Je podporovatelkou liberální potratové politiky, tzv. pro-choice policy, podle které by měly být ve všech unijních státech USA menší restrikce umělého přerušení těhotenství než je tomu doposud.
Harrisová patří v Demokratické straně mezi spíše liberální politiky, ne však mezi levé křídlo této strany. Měřeno podle jejího hlasování v Senátu od roku 2015 se jedná o čtvrtou nejlevicovější senátorku Senátu Spojených států amerických.