Speciální průzkumné vozítko NASA Curiosity, které bádá v terénu na Marsu, vyslalo k Zemi fotografii zvláštního útvaru připodobňovaného k otevřené knize. Zatímco pro vědce je to zajímavý podnět k bádání, pro jiné je to předmět konspiračních teorií. O neobvyklém nálezu informoval online server Live Science.
Vozítko Curiosity, které se pohybuje po povrchu Rudé planety, 15. dubna zmonitorovalo jakýsi útvar z horniny nápadně připomínající „zkamenělou otevřenou knihu“. Stalo se tak v pořadí 3 800. den vesmírné mise – pomocí jedné z jejích sedmnácti foto kamer Mars Hand Lens Imager (MAHLI), umístěné na konci robotického ramene. Červeně zbarvený „kámen“ věrně kopíruje podobu ležící rozevřené knihy, jejíž listy jako by se otáčely ve větru. Šlo by však spíš o malou knížečku pro panenky, protože její skutečná velikost na délku je pouhých 2,5 centimetru.
NASA’s Curiosity Mars rover spotted a strange-looking rockhttps://t.co/zedylGN1ZJ
— Daily Star (@dailystar) May 15, 2023
Sociální sítě okamžitě zaplavily nápady konspiračních teoretiků, co vše by za nálezem oné „zkamenělé knihy“ mohlo být. „Může a nemusí to být známka mimozemšťanů, ale je na tom něco divného – nemyslel jsem si, že se v přírodě vyskytují pravé úhly,“ hledal v tom něco víc jeden muž. „Určitě to vypadá jako kniha. Otevřená kniha. Našel jsi tam pro tebe napsaný nějaký vzkaz?“ narážel kdosi na senzacechtivé jedince. Jiní si z objevu zase utahovali, že si Curiosity z dlouhé chvíle na Marsu chtěla jen „trochu počíst“.
Vědci pro to však mají zcela racionální vysvětlení. „Kameny s neobvyklými tvary jsou na Marsu běžné,“ zní vysvětlení zástupců NASA v Live Science. Zvláštně tvarované skály jsou tvořeny z minerálů, které po sobě zanechala dávná voda. „Tyto minerály kdysi byly pohřbeny pod ‚měkčími‘ sedimenty, ale vlivem miliard let eroze a větru byly odhaleny,“ pokračují.
Nalezena květina i televizní postavička
V únoru 2022 rover například zahlédl asi centimetrovou členitou „minerální květinu“. Letos 16. února pak Curiosity zachytila na fotoaparát kameny pokryté drobnými vlnami a vlnkami, které po sobě zanechalo prastaré jezero. Vědci byli na Rudé planetě také svědky větších útvarů kdysi omletých vodou. Mezi nimi byl i velký balvan v podobě hlavy plyšového medvěda nebo jiný, který byl kopií postavičky Beaker z britského televizního seriálu The Muppet Show.
Mezi další fascinující záznamy Curiosity patří například snímky „zřetelných slunečních paprsků“ na Marsu z 2. února. Byly zachyceny ve chvíli, kdy sluneční světlo prosvítalo mezerami v mracích, když byla žhavá planeta částečně za obzorem.