Sněhové vločky jsou cítit kouřem a mají modrošedou barvu. Nad bílou pokrývkou se vznášejí oblaka smradlavého dýmu. Je zima, avšak pod půdou stravují organické materiály zombie požáry. Jakmile sníh roztaje a přijde suché jaro a léto, mohou se prohořet až na povrch a zapálit, co zbylo. Informovala o tom televize BBC.
Kanada, hlavně pak její severovýchodní provincie Britská Kolumbie, zaznamenala minulý rok rekordní počet lesních požárů. Od začátku roku 2023 tam spálily 130 tisíc kilometrů čtverečních porostu. Jen v červenci zahynuli tři hasiči a pilot vrtulníku.
Lesní požáry, které se rozhořely nebývale brzy, zuřily na více než tisícovce míst. Celkem 650 z nich neměli hasiči ještě v srpnu pod kontrolou. Nejhůře na tom byla právě Britská Kolumbie, kde se plameny volně šířily na 350 lokalitách.
'Zombie Fires' burning at an alarming rate in Canada https://t.co/s406qa0D8a
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 17, 2024
Ani o měsíc později neodkázali hasiči hladové plameny zkrotit. Média psala o nejhorších lesních požárech v historii země, které nakonec sežehly oblast větší než Řecko, a stovka z nich se před hasiči skryla pod zem.
Když letos lidé podle BBC projíždějí po dálnici přes město Fort Nelson v Britské Kolumbii, mohou spatřit nad sněhovou pokrývkou oblaka dýmu a ve vzduchu pocítit smrad kouře. Děje se tak i během teplot -40 stupňů Celsia.
„Už v listopadu jsem projížděla sněhovou bouří. Nikdy předtím jsem nezažila bouři, která by byla cítit kouřem. Ani sníh nebyl modrý, ale spíše modrošedý kvůli dýmu,“ řekla televizi BBC hasička a vědkyně Sonja Leverkus.
Skrytá hrozba
Jak vysvětlil kanadský deník Globe and Mail, zombie požáry (nebo přezimující požáry) vydrží pod zemí dlouhou dobu, protože prohořívají silnými vrstvami rašeliny, mechu a dalšími organickými materiály, které je udržují naživu.
Zombie požáry nejsou neobvyklé, avšak do jara většinou uhasnou. Tentokrát se tak ovšem v případě 106 z nich nestalo. Na doutnající ložiska dohlížejí hasiči, přestože zatím bezprostřední hrozbu nepředstavují.
Vyhlídky na horké jaro a léto doprovázené suchem však vzbuzují obavy, že se zombie požáry „vydrápou“ na povrch a zapálí oblasti nedotčené loňskými lesními požáry. Podle expertů se jedná o reálnou skrytou hrozbu.
„Máme za sebou mimořádně silnou sezónu lesních požárů, dlouhodobé sucho, trvající aktivitu blesků a celkově vyšší počet požárů v krajině. Půda a rostlinný materiál jsou proto sušší a je vyšší riziko šíření přezimujících požárů,“ řekla odbornice Jennifer Baltz.
Zombie požáry může uhasit sníh nebo jarní deště. Na dostatek srážek však v době globálního oteplování nelze spoléhat. Odborníci upozorňují, že je potřeba připravit se na nejhorší. Hasiči v provincii si uvědomují, že mohou jít brzy na jaře do akce.