Čína v úterý vyhostila kanadského diplomata v Šanghaji. Jen den poté, co Kanada oznámila, že vyhostí čínského diplomata kvůli obvinění, že se podílel na snahách zastrašovat kanadského politika. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
V úterním prohlášení čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že důrazně odsuzuje vyhoštění torontského diplomata Zhao Weie a jako „reciproční protiopatření“ prohlásí Jennifer Lynn Lalonde, konzulku generálního konzulátu Kanady v Šanghaji, za personu non grata.
Lalonde byla podle prohlášení požádána, aby opustila Čínu do 13. května. Čína si vyhrazuje právo reagovat dále, dodalo podle agentury Reuters ministerstvo zahraničí.
China expelled a Canadian diplomat in Shanghai in a tit-for-tat after Ottawa told a Toronto-based Chinese diplomat to leave the country, escalating already tense bilateral relations amid concerns about Chinese influence in Canada https://t.co/ngFemj2Oeg
— Reuters (@Reuters) May 9, 2023
„V reakci na bezdůvodnou provokaci kanadské strany Čína přijala odpovídající odvetná opatření,“ řekl Wang Wenbin, mluvčí čínského ministerstva zahraničí na pravidelné tiskové konferenci. „Bylo to naprosto správné a nezbytné. Vyzýváme Kanadu, aby okamžitě zastavila své bezdůvodné provokace.“
Kanada obvinila Čínu z vměšování do voleb
Tento krok „oko za oko“ znamená nové minimum v roky trvajícím zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi. Přichází v období rostoucích obav z čínského vlivu v Kanadě, včetně veřejného pozdvižení kvůli obviněním, že se Čína pokusila vměšovat do kanadských voleb v letech 2019 a 2021.
Několik hodin poté, co Peking oznámil, že Lalonde vyhostí, mluvčí ministerstva zahraničí na pravidelném brífinku pohrozil, že Čína „rozhodně a důrazně odpoví“, pokud kanadská vláda „bude nadále jednat bezohledně“. Také obvinila kanadská média a některé politiky z „vymýšlení nepravdivých informací“.
Kanadská bezpečnostní zpravodajská služba (CSIS) zjistila, že akreditovaný čínský diplomat v zemi vyvíjel tlak na opozičního zákonodárce Michaela Chonga a jeho příbuzné, kteří řijí v Číně. Po tomto odhalení narůstal veřejný tlak na Kanadskou vládu, aby reagovala. V pondělí tedy přistoupila k vyhoštění Zhaa.
K údajnému nátlaku došlo poté, co Chong podpořil návrh odsuzující čínské zacházení s ujgurskou muslimskou menšinou, uvádí CNN. V únoru 2021 schválil kanadský parlament svůj nezávazný návrh, podle kterého čínské zacházení s Ujgury v oblasti Sin-ťiang představuje genocidu.
Zadržení ředitelky Huawei Technologies
Kanadská ministryně zahraničí Melanie Joly v pondělí uvedla, že Ottawa „nebude tolerovat žádnou formu zahraničního vměšování do našich vnitřních záležitostí. Diplomaté v Kanadě byli varováni, že pokud se dopustí tohoto typu chování, budou posláni domů.“
Peking opakovaně odmítl obvinění z politického vměšování. Vztahy obou zemí se v posledních letech dostaly pod značný tlak. Zejména poté, co Peking zadržel dva Kanaďany v Číně, což bylo obecně považováno za odvetu za kanadské zatčení čínské výkonné ředitelky Huawei Technologies Meng Wanzhou v roce 2018.
Peking opakovaně popíral, že by se jednalo o politickou odvetu. Nicméně oba muži, bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor, byli propuštěni ve stejný den, kdy Meng povolila Kanada vrátit se v roce 2021 do Číny.
Peking loni zrušil tříletý zákaz dovozu řepky, největší kanadské plodiny, od obchodních společností Richardson International a Viterra. Omezení následovala po zatčení Meng, ale Čína uvedla obavy ze škůdců. Čína je také významným dovozcem kanadské potaše a pšenice.