Kanada je první zemí, která začne tisknout varování přímo na jednotlivé cigarety místo na krabičky. Chce tak odradit mladé lidi od kouření a povzbudit kuřáky k tomu, aby se zlozvykem přestali. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Varování, která budou v angličtině a francouzštině, budou obsahovat věty jako „Cigarety způsobují rakovinu“ a „Jed v každém šluku“. Další varianty budou varovat před impotencí, leukémií a poškozování orgánů.
Canada launches warning labels on each cigarette https://t.co/WPg048WXSp
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 1, 2023
Nová nařízení vstoupí v platnost v úterý. Od příštího roku se Kanaďané začnou s novými varovnými nápisy setkávat.
Do července 2024 budou muset výrobci zajistit, aby varování byla na všech prodávaných cigaretách královské velikosti. Do dubna 2025 musí varovný potisk obsahovat všechny cigarety běžné velikosti. Stejně tak malé doutníky s vyklápěcím papírkem a dutinky. Cigarety budou potištěné u filtru, píše BBC.
Kanadské ministerstvo zdravotnictví už v květnu uvedlo, že nová nařízení „prakticky znemožní vyhnout se zdravotním varováním“ na tabákových výrobcích. Očekává se, že druhá sada šesti vět bude na cigaretách vytištěna v roce 2026.
Tento krok je součástí snahy Kanady snížit do roku 2035 spotřebu tabáku na méně než 5 procent. Následuje po 75denní veřejné debatě z loňského roku.
Dobrá zpráva, řekl lékař
Kanada vyžaduje tisk varovných nápisů na krabičkách cigaret od roku 1989. V roce 2000 země začala na krabičkách cigaret tisknout varovné obrázky. Ministersto zdravotnictví řeklo, že v budoucnu chce zavést varovné štítky i uvnitř krabiček cigaret a varování ještě rozšířit.
Lékař Robert Schwartz z Torontské univerzity řekl zpravodajskému serveru BBC News, že kanadskou iniciativu považuje za dobrou zprávu. „Zdravotní varování na jednotlivých cigaretách pravděpodobně přiměje některé kuřáky k tomu, aby se aspoň pokusili přestat. Může i zabránit některým mladým lidem, aby s kouřením vůbec začali,“ řekl.
Poukázal také na Nový Zéland, který zavedl cigarety s velmi nízkým obsahem nikotinu, jako na lídra v omezování užívání tabáku. „Pokud to se snižováním spotřeby tabáku myslíme vážně, je třeba přijmout právě tato opatření,“ dodal.
Na následky užívání tabáku umírá ročně 48 000 Kanaďanů.
„Užívání tabáku je i nadále jedním z nejvýznamnějších problémů kanadského veřejného zdraví. Je hlavní příčinou nemocí a předčasných úmrtí v Kanadě, kterým lze předcházet,“ uvedl již dříve ministr veřejných služeb Jean-Yves Duclos.
Kanadská společnost pro rakovinu, Kanadská nadace pro srdce a mrtvici a Kanadská plicní asociace varovné nápisy pochválily. Vyjádřily naději, že tato opatření odradí lidi, zejména mladé, od kouření.
Podle vládních statistik kouří přibližně 13 procent Kanaďanů, což stojí systém veřejného zdravotnictví více než 6 miliard dolarů (zhruba 98 miliard korun) ročně. V roce 1965 kouřila asi polovina Kanaďanů. Na vzestupu je také užívání elektronických cigaret, píše The Guardian.
S rostoucím povědomím veřejnosti o nebezpečnosti kouření se podíl kuřáků v Kanadě neustále snižuje. Federální a provinční předpisy týkající se prodeje, užívání, zdanění a reklamy tabákových výrobků rovněž vedly ke snížení míry kouření ve všech věkových skupinách.
Kouření cigaret je obecně považováno za rizikový faktor rakoviny plic, srdečních onemocnění a mrtvice.