Bývalé koloniální mocnosti se musí omluvit a zaplatit odškodnění za svou historickou roli v zotročování Afričanů, řekl předseda grenadské vlády Dickon Mitchell předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen. Informovala o tom agentura Reuters či server Politico.
Mitchell, odstupující předseda Karibského společenství (CARICOM), vznesl tuto otázku ve svém projevu na 48. zasedání předsedů vlád bloku na Barbadosu, které se zúčastnila také von der Leyen a generální tajemník OSN António Guterres.
📢 #CARICOM Heads of Government Meeting has commenced in Barbados 🇧🇧 from 19-21 February 2025 for the 48th Regular Meeting.
— Belize MFAFT 🇧🇿 (@MFABelize) February 19, 2025
🔹 Key topics:
✅ Food & nutrition security
✅ Climate change & climate finance
✅ Haiti crisis & security issues
✅ Digital resilience & external relations… pic.twitter.com/cEIEqlT7EN
Von der Leyen odpověděla nepřímo
„Nechci být nezdvořilý,“ řekl Mitchell při pohledu na von der Leyen. „Ale řeknu vám to: Otázka odškodnění za transatlantické otroctví a zotročení afrických národů a černých těl je otázkou, kterou s vámi budeme řešit.“
„Dokud otevřeně a výslovně neodmítneme myšlenku, že jedna lidská bytost může vlastnit jinou lidskou bytost, vystavujeme se riziku, že tato myšlenka někde znovu zapustí kořeny a my jí umožníme, aby ve světě znovu vzkvétala a děla se,“ cituje grenadského vůdce server Politico.
Dodal: „Dlužíme sobě i budoucím generacím lidstva, abychom zajistili, že otroctví bude uznáno jako zločin proti lidskosti. Že bude vyplacena odpovídající omluva a odškodnění a že mezinárodní společenství uzná, že by se to už nikdy nemělo opakovat.“
Von der Leyen odpověděla Mitchellovi, aniž by se zmínila o odškodnění. Uvedla, že „otroctví je zločin proti lidskosti… a důstojnost a univerzální práva každé jednotlivé lidské bytosti jsou nedotknutelné a musí být bráněny všemi prostředky“.
CARICOM má plán reparací
Od 15. do 19. století bylo uneseno nejméně 12,5 milionu Afričanů, připomíná agentura Reuters. Byli převážně evropskými obchodníky násilně prodáni do otroctví. Výzvy k odškodnění za otroctví a kolonialismus zaznívají již dlouho, ale v poslední době nabývají na síle po celém světě. Zejména v rámci CARICOM a Africké unie (AU).
CARICOM má vlastní plán reparací, který mimo jiné požaduje transfer technologií a investice do řešení zdravotnických krizí a negramotnosti. AU připravuje svůj vlastní plán.
V roce 2023 se EU a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) dohodly, že do závěrečného prohlášení svého summitu zahrnou odstavec, v němž uznají „nevýslovné utrpení“, které otroctví způsobilo milionům lidí.
V prohlášení, které přijali vedoucí představitelé obou stran, CELAC odkázal na plán CARICOM na odškodnění.