menu

19.5 C
Czech
Pondělí 28. dubna 2025

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál, potvrdily úřady

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské zpravodajské kanály působící na sociální síti. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.

KLDR potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku, Putin vyjádřil Kimovi vděčnost

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Vyplývá to z dnešního sdělení Kremlu. Pchjongjang nedlouho před tím podle agentur poprvé potvrdil, že vyslal vojáky, aby bojovali na straně Ruska proti Ukrajině. Ta se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky. Moskva o víkendu uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Karneval v Benátkách je jedním z nejznámějších karnevalů na světě

Jeho počátky jsou staré staletí. Přitahuje každoročně tisíce turistů, kteří přijíždějí do Benátek, aby obdivovali přepychové kostýmy a masky pochodující v ulicích a na náměstích. Výroba masek je v Benátkách uměním, tradicí sahající stovky let do historie města. Díky tomu je karneval v Benátkách opravdu jedinečný.

Historie karnevalu

Karneval se stal veřejnou slavností v roce 1296 aktem Senátu Benátské republiky, jeho původ je však ještě starší. Již v roce 1094 přinesly oficiální dokumenty stopy veřejných oslav v posledních dnech před půstem. V této době a po další staletí karneval spočíval v několika týdnech veselí a zábavy odehrávající se po celém městě. Lidé se věnovali hudbě, tancům a večírkům. Nošení masek a kostýmů lidem umožňovalo skrýt třídní rozdíly a bylo dokonce povoleno dělat si legraci z aristokracie. Tato doba regulovaného sociálního vzplanutí byla pro nejklidnější Benátskou republiku způsob, jak si po zbytek roku udržet pořádek a moc.

Veřejné přehlídky s hudebníky, tanečníky, akrobaty a žongléry byly organizovány po celém městě. Večírky a představení se konaly také v soukromých domech, kavárnách a divadlech.

Karneval dosáhl své největší slávy v 18. století. V tomto období strávil spisovatel Casanova svůj život v Benátkách mezi divokými párty a milostnými aférami. Na konci století republiku dobyla Francie a později následovala rakouská okupace, kdy byla tradice nošení masek zakázána. Karneval přežil v omezené formě pouze na některých ostrovech v laguně. Teprve v roce 1979 byla obnovena starodávná tradice v podobě, která je zde dodnes.

Dnešní karneval v Benátkách

Kouzlo karnevalu dává Benátkám jedinečnou atmosféru. Lidé v maskách naplní ulice úsměvy a smíchem, po celém městě se pořádají desítky akcí. Veselí obvykle trvá několik týdnů. Nejdůležitější jsou závěrečné dny festivalu: giovedì grasso a martedì grasso, neboli „tlustý čtvrtek“ a „tlusté úterý“. Následující Popeleční středa ohlašuje začátek půstu. Mezi návštěvníky a turisty jsou samozřejmě nejoblíbenějšími dny víkendy.

Kompletní program najdete na webových stránkách karnevalu. Centrem všeho dění je Náměstí svatého Marka. Poslední neděli a poslední úterý se na velké scéně koná vyhlášení nejlepších kostýmů. Ty se volí na několika přehlídkách odehrávajících se během hlavních dnů karnevalu. Je také možné zúčastnit se přepychových maskovaných večírků ve stylu 18. století, organizovaných ve starobylých benátských budovách.

Benátské masky

Od starověkých karnevalových časů vzkvétala řemeslná výroba čím dál tím extravagantnějších a sofistikovanějších masek. Mezi nejznámější a nejrozšířenější kostýmy, zejména v 17. století, patřila takzvaná baùta skládající se ze zvláštní bílé masky pod černým kloboukem a černého pláště. Ženy často nosily kostým zvaný moretta, který sestával z tmavé sametové masky, která na obličeji držela díky knoflíku v ústech. Její nositelka tedy nemohla mluvit.

Kostýmy a masky jsou stále hlavním lákadlem karnevalu a Benátky se stávají scénou jedinečné přehlídky tradičních masek ve stylu 18. století i originálních a modernějších typů masek. Kouzlo karnevalu si obvykle návštěvníky podmaní a ti si kupují masky, aby se cítili součástí festivalu. Jednu za pár Eur snadno získáte v každém z malých stánků nebo obchodů, které se nacházejí na rohu každé ulice. V centru města však obchody s dlouhou historií či ateliéry stále vyrábějí masky tradičním způsobem. Jsou to malá umělecká díla. Zde papírová hmota a stuhy nebyly nahrazeny plastem a každý výrobek je opravdovým mistrovským dílem vytvořeným s trpělivostí a důrazem na detaily.

V roce 2021 se kvůli pandemii covid-19 bude benátský karneval bohužel konat pouze virtuálně. Vysílání je naplánováno na 6.-7.2. a 11.-16.2. od 17:00. Budou vytvořeny virtuální místnosti, ve kterých se můžete alespoň na dálku stát účastníky karnevalu. Informace najdete na sociálních sítích.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala srážka lodi s trajektem na Floridě

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala nedělní srážka lodi s přívozem ve městě Clearwater na západním pobřeží Floridy. Dnes o tom informoval portál The Mirror.

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.

Při amerických úderech na cíle v Jemenu zahynulo podle Húsíů přes 70 lidí

Nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech na baštu povstaleckých Húsíů v severní provincii Saada. Útok podle informací povstalců zasáhl věznici pro africké migranty, napsala agentura AP. Dalších nejméně osm lidí včetně žen a dětí zahynulo při leteckých úderech Spojených států na jemenské hlavní město Saná a další lidé utrpěli zranění. Húsíové také hlásí další americké údery na severní provincii Amran. Podle agentury AFP o tom informovala húsijská televize Al-Masíra.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala srážka lodi s trajektem na Floridě

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala nedělní srážka lodi s přívozem ve městě Clearwater na západním pobřeží Floridy. Dnes o tom informoval portál The Mirror.

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.

Při amerických úderech na cíle v Jemenu zahynulo podle Húsíů přes 70 lidí

Nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech na baštu povstaleckých Húsíů v severní provincii Saada. Útok podle informací povstalců zasáhl věznici pro africké migranty, napsala agentura AP. Dalších nejméně osm lidí včetně žen a dětí zahynulo při leteckých úderech Spojených států na jemenské hlavní město Saná a další lidé utrpěli zranění. Húsíové také hlásí další americké údery na severní provincii Amran. Podle agentury AFP o tom informovala húsijská televize Al-Masíra.

Je to kapitulace. Německý ministr obrany varoval před Trumpovým mírovým plánem

Ukrajina by neměla přistoupit na americký mírový návrh, který nabízí klid zbraní výměnou za trvalé postoupení území, rovnalo by se to totiž „kapitulaci“. Varoval před tím německý ministr obrany Boris Pistorius. Narážel tím hlavně na poloostrov Krym. Americký prezident Donald Trump tlačí na Kyjev, aby se ho vzdal, což Ukrajina odmítá.

KLDR potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku, Putin vyjádřil Kimovi vděčnost

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Vyplývá to z dnešního sdělení Kremlu. Pchjongjang nedlouho před tím podle agentur poprvé potvrdil, že vyslal vojáky, aby bojovali na straně Ruska proti Ukrajině. Ta se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky. Moskva o víkendu uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Útok autem ve Vancouveru nebyl terorismus, tvrdí vyšetřovatelé. Pachatel měl psychické problémy

Třicetiletý muž, který zabil nejméně jedenáct lidí na pouličních slavnostech filipínské komunity ve Vancouveru, nebyl terorista, míní vyšetřovatelé. Někteří zranění jsou v kritickém stavu, nejmladší oběti bylo pět let.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás