Katarští zprostředkovatelé naléhavě komunikují s představiteli Hamásu, aby se pokusili vyjednat svobodu pro izraelské ženy a děti unesené militantní skupinou a držené v Gaze. Výměnou nabízejí propuštění 36 palestinských žen a dětí z izraelských věznic. Informovala o tom agentura Reuters či server The New Arab.
Probíhající jednání, která Katar vede v koordinaci se Spojenými státy od sobotní noci, se „pozitivně posouvají“, uvedl zdroj agentury Reuters, který o nich byl informován. Známky většího průlomu však nejsou.
Podle zdroje byl Katar v kontaktu s představiteli Hamásu v Dauhá a Gaze poté, co islamistická skupina v sobotu zaútočila na Izrael z Gazy, vtrhla do měst, zabila více než 700 Izraelců a odvedla desítky rukojmích.
Qatar leading talks to swap Hamas-held hostages for Palestinians in Israeli jails. Get more details ⬇ https://t.co/QJxGu17Kfb
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) October 9, 2023
📷: Atia Mohammed/Flash90 pic.twitter.com/hB8mQ8PiaE
Počet rukojmích je neznámý
Přesný počet izraelských žen a dětí, které by Hamás potenciálně vyměnil za 36 palestinských vězňů, není jasný. Podrobnosti o jednáních zaměřených na propuštění 36 Palestinců z izraelských věznic nejsou známé.
Počet izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze také zůstává nejasný. Má se však za to, že militanti zajali ženy, děti, starší lidi i vojáky. Izraelské zdroje podle serveru The New Arab uvedly, že od začátku současného kola bojů mezi Hamasem a Izraelem se pohřešuje nejméně 300 Izraelců.
Netanjahu tvrdil, že Hamás unesl asi 170 Izraelců. Jmenoval záložního generála Gal Hirsche odpovědným za problematiku vězňů a pohřešovaných osob.
Abu Obaida, mluvčí Hamásu, v nedělním televizním prohlášení uvedl, že „palestinský odpor zajal řadu Izraelců a počet je vyšší, než deklaroval izraelský premiér Benjamin Netanjahu“.
Palestinský představitel, obeznámený s mediačním úsilím s Hamásem a Izraelem v minulosti, řekl agentuře Reuters, že Katar a Egypt jsou se skupinou v kontaktu. Intenzita bojů však vrhá stín na jakýkoli potenciální průlom.
V Gaze kontrolované Hamásem provedl Izrael od soboty své nejintenzivnější odvetné útoky, při nichž zahynulo asi 500 lidí. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že Izrael zpřísní blokádu, aby zabránil dovozu potravin a paliva do pásma, kde žije 2,3 milionu lidí.
Do jednání se zapojil i Egypt
Egypt je v úzkém kontaktu s Izraelem i Hamásem. Pokouší se zabránit další eskalaci bojů a zajistit ochranu izraelských rukojmích, uvedly dva egyptské bezpečnostní zdroje.
Egypt naléhal na Izrael, aby zachoval zdrženlivost, a Hamás, aby držel zajatce v dobrém stavu, aby si ponechal otevřenou možnost brzké deeskalace. Izraelské údery na Pásmo Gazy však mediaci podle egyptských zdrojů ztížily.
Možnosti premiéra Benjamina Netanjahua zasáhnout Hamás kvůli jeho invazi do Izraele by mohly být obavami o rukojmí omezeny. Izrael prohlásil, že bude jednat, aby osvobodil rukojmí, přičemž se bude držet dlouhodobého principu nenechat za sebou žádného vězně.
Katar, malá, ale bohatá velmoc, která má ambiciózní cíle zahraniční politiky, má přímo komunikuje s Hamásem. Katarští vyslanci již dříve pomáhali zprostředkovat příměří mezi islamistickou skupinou a Izraelem.
Dauhá se nedávno dostalo do centra pozornosti globální diplomacie poté, co hostilo více než rok rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem. Ty posléze vedly k výměně vězňů a uvolnění finančních prostředků.