Vydatné deště a následné záplavy ve Slovinsku si už vyžádaly nejméně šest obětí, smetly domy a celé vesnice zanesly sutí, uvedly dle Reuters v pondělí tamní úřady a média. Jde o jednu z nejhorších katastrof v moderní historii země, napsal server Euronews.
Přívalové deště bičují již několik dní asi dvě třetiny slovinského území, přičemž ničí budovy a mosty. Úřady zatím škody odhadují na půl miliardy eur (přes 12 miliard korun).
„Škody jsou nepředstavitelné, protože prakticky dvě třetiny Slovinska jsou tak či onak zasaženy. K návratu k normálnímu životu bude zapotřebí obrovské úsilí,“ řekl dle Euronews slovinský premiér Robert Golob.
Slovenia launched 3,700 rescue operations in 36 hours after being hit with its worst natural disaster in more than 30 years.
— DW News (@dwnews) August 7, 2023
At least seven people have died amid heavy storms, floods, and landslides across Slovenia, Austria and Croatia.https://t.co/ijaqNZ9dlj pic.twitter.com/HtsNRUxt7o
Tisíce lidí byly evakuovány ze svých domovů v severozápadním a středním Slovinsku. Armáda, hasiči a záchranáři se snaží zprůchodnit silnice a pomoci dalším lidem v nouzi.
„Materiální škody nejsou tak důležité. Důležité je, že jsme si včas zachránili život,“ sdělil agentuře Reuters Drago Hudofisk v obci Prevalje u hranic s Rakouskem, když o víkendu sledoval, jak jeho dům mizí v bahně. „Všichni víme, jak to je, děje se to na celém světě,“ dodal muž. „Víte, příroda se brání všemu (co děláme). Voda má tu moc, že všechno zničí,“ prohlásil.
Od pátku zemřelo v souvislostmi s přírodní katastrofou šest lidí, včetně dvou Nizozemců, které pravděpodobně zasáhl blesk, a čtyř Slovinců. Informovala o tom státní tisková agentura STA s odvoláním na policii.
Slovinská agentura pro životní prostředí uvedla, že záplavy začaly v pondělí ustupovat, některé oblasti však zůstávají odříznuté. Obyvatelé vesnic podél řeky Mury museli být o víkendu evakuováni kvůli protržení části hráze.
Nepříznivé počasí sužuje i Rakousko
Slovinsko požádalo o pomoc Evropskou unii, přičemž poptává zejména těžkou techniku, jako jsou bagry, a provizorní mosty. Země rovněž požádala NATO o poskytnutí vrtulníků a vojáků, kteří by pomohli s odstraňováním následků.
První kamion s humanitární pomocí a potravinami dorazil v neděli pozdě večer z Maďarska, následovaný helikoptérou, zatímco Chorvatsko poskytlo vojenský vrtulník na pomoc při zajištění protržené hráze.
Německý kancléř Olaf Scholz sdělil, že jeho země vysílá záchranáře. Zároveň vyjádřil zděšení nad „strašlivou povodňovou katastrofou ve Slovinsku a Rakousku“, upozornil server France 24.
V sousedním Rakousku byl hlášen nejméně jeden mrtvý poté, co v Korutanech spadli dva lidé do řeky z podemletého břehu a zachránit se podařilo jen jednoho z nich. Polovina Korutan byla od pátku zasažena bleskovými povodněmi a záchranáři museli reagovat na četná tísňová volání.