Hladiny jemných částic PM2,5 překračující normy doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) spojila nová mezinárodní studie s více než jedním milionem úmrtí v Indii ročně, napsal server Earth. Výzkum upozorňuje na nebezpečí těchto částic pro globální veřejné zdraví a na nutnost zpřísnit normy pro kvalitu ovzduší. Informuje o tom i web Business Standard.
Vědci ze švédského zařízení Institut Karolinska ve spolupráci s výzkumnými institucemi z Indie, Izraele, Itálie a USA vytvořili časový počítačový model založený na strojovém učení k odhadu koncentrací částic PM2,5 na 1056 místech v Indii. Údaje z let 2009 až 2019 srovnávali s údaji o úmrtnosti v rámci 665 okresů.
1.5 Million Deaths Between 2009-2019 Linked To Air Pollution In India: Reporthttps://t.co/k4v9InzD4v pic.twitter.com/mp9sSRuBWG
— NDTV (@ndtv) December 12, 2024
Zjištění odborníky znepokojila. „Zjistili jsme, že nárůst koncentrace PM2,5 o každých 10 mikrogramů na metr krychlový vedl k 8,6procentnímu nárůstu úmrtnosti,“ cituje server Earth spoluautora studie publikované v časopisu The Lancet Planetary Health Pettera Ljungmana, výzkumníka z oblasti enviromentální medicíny na Institut Karolinska.
Znečištění překračující 40 mikrogramů na metr krychlový, což je hranice stanovená indickými směrnicemi o kvalitě ovzduší, přispělo během sledovaného období k 3,8 milionu úmrtím.
Měřením podle přísnější směrnice WHO o kvalitě ovzduší, která stanovila maximální hranici na pět mikrogramů na metr krychlový, se však počet obětí zvýšil na ohromujících 16,6 milionu úmrtí v celém sledovaném období a 1,5 milionu úmrtí ročně, píše Business Standard.
Nebezpečnému znečištění je podle závěru studie každý rok vystavena celá indická populace čítající 1,4 miliardy obyvatel.
Budíček pro celý svět
„Výsledky ukazují, že současné směrnice v Indii nejsou dostatečné k ochraně zdraví. Přísnější regulace a opatření ke snížení emisí jsou nanejvýš důležité,“ uvedl Ljungman.
Jemné prachové částice PM2,5 jsou podle WHO po celém světě zodpovědné za 7 milionů úmrtí ročně, což z nich činí jednu z hlavních příčin úmrtnosti.
Krátkodobá expozice PM2,5 může vést k méně závažným respiračním problémům, dlouhodobá už ale může snížit imunitu, může vést k častějším chorobám dolních cest dýchacích a zvyšuje riziko vzniku astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, cukrovky a srdečních chorob. Také přispívá k neplodnosti a předčasným porodům.
Mezi zdroje částic PM2,5 ve městech patří doprava, průmysl a stavebnictví a ve venkovských oblastech spalování biomasy a zemědělského odpadu. Ovzduší znečišťují rovněž lesní požáry.
„Naše studie poskytuje důkazy, které lze použít k vytváření lepší politiky kvality ovzduší v Indii a po celém světě,“ uzavřel Ljungman. Studie slouží jako budíček pro svět, aby zpřísnil normy pro kvalitu ovzduší.