menu

-1.3 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Palestince připravila válka o olivy, klíčový zdroj obživy

Olivy jsou na Západním břehu Jordánu nejdůležitějším zemědělským produktem a pro mnoho Palestinců zdrojem obživy. Nynější izraelsko-palestinský konflikt však komplikuje sklizeň. Na farmáře útočí izraelští osadníci a izraelská armáda zablokovala přístup k olivovým sadům.

Bidenova administrativa dodá Ukrajině protipěchotní miny, obává se ruského postupu

Americký prezident Joe Biden schválil dodávky protipěchotních min pro Ukrajinu. Ruskem napadené zemi mají pomoci zpomalit postup nepřítele v kritických úsecích fronty. Jejich použití je nicméně kontroverzní, odsoudilo ho i Bělorusko.

Když rodiče nezajímají jejich vlastní děti. Příběhy, které rozumný člověk nepochopí

Ať už v dětství či v dospělosti se museli vyrovnat s lhostejností svých vlastních rodičů. Nechali je o hladu, v nemoci, opuštěné na ulici. Zapomněli, neměli čas ani zájem. Smutná ukázka toho, že rodičovská láska není bezpodmínečná.

Reklama

Ne, nemusí jít o nejnižší společenskou vrstvu. Alkoholiky, drogově závislé. Děje se to i v „lepších rodinách“. Rodinách doktorů, akademiků, takzvaných intelektuálů. Jak se říká – pod svícnem je největší tma.

Na pohled působí jako z reklamy na štěstí. Dobře situované rodiny se dvěma a více dětmi, pyšnící se vysokou prestiží. Z toho, co se mnohdy děje uvnitř, za maskou pozlátka, se ale člověku svírá srdce. Za vše mluví následující smutné příběhy ze života, s nimiž se nám svěřili naši čtenáři. Tito lidé se, ať už v dětství či v dospělosti, museli vyrovnat se zcela nepochopitelnou lhostejností a nezájmem své vlastní mámy a táty.

Táňa, Praha – Vinohrady, 68 let

Když mi bylo 17 let, s kamarádkou jsem si našla levný zájezd do Rumunska. Na týden, vlakem. Sedmdesátá léta. Pro mého otce, který měl díky své profesi úspěšného umělce známého i v zahraničí vysoké příjmy, to byly drobné, a tak mi na to ty 4 stovky hned dal.

Foto:Pexels

Ještě než jsem odjela, rodiče se rozhodli, že v době mého pobytu odjedou s mojí (velmi hýčkanou) sestrou k moři – do tehdejší Jugoslávie. Tajně. Za mými zády, abych já to nevěděla a snad nechtěla jet místo toho s nimi.

Týden nezvěstná, nehledali ji

V Rumunsku jsme s kamarádkou přežívaly v otřesných podmínkách – v jakési dřevěné boudě. Ale bylo nám fajn. Cestou zpátky nás na maďarsko-slovenských hranicích zastihly rozsáhlé záplavy. Tehdy nebyly možnosti jako dnes, a tak jsme zůstaly uvězněné ve vlaku, bez spojení se světem, po dobu celého jednoho týdne. Žádné mobily, telefony…

Nejprve jsme žily ze zásob jídla ve vlaku. Postupně však došly a již nebylo ani co jíst. Bylo to drsné. Na místě mých rodičů bych už dávno po dceři vyhlásila pátrání. Ti se po mně ale nesháněli.

Když jsem se po týdnu svépomocí konečně dostala domů, matka, noblesní dáma, krásně opálená z dovolené, na mě zamračeně koukala, proč jem tak špinavá a vyhublá a ať se jdu okamžitě umýt. Když jsem jí začala vysvětlovat, co se nám s kamarádkou stalo, s otcem mě obvinila, že jsem si to vymyslela. Neuvěřili mi. Šla jsem se tedy umýt. Časem zase trochu nabrala na váze. Můj krušný příběh vyšuměl. Úplně. Byl jen jedním z mnoha podobných, kterými jsem si v rodině prošla.

Šárka, Praha, 48 let

Bylo mi devět let. Autobus nás přivezl ze školy v přírodě. Na všechny děti už čekali rodiče a odváděli si je. Jenom moje máma nikde. Mobily tehdy ještě nebyly, abych jí mohla zavolat. Někdo z přítomných dospělých se nakonec nabídl, že mě zaveze autem domů. V té době jsme se ale měli stěhovat. Kdy přesně, to mi rodiče nesdělili. Z prominentní pražské čtvrti Ořechovka na nedalekou Hanspaulku.

Foto:Pexels

Když mě z auta vyložili na Ořechovce, zjistila jsem, že na adrese už nebydlíme. Zůstala jsem stát na ulici. Sama, s těžkým kufrem a v plátěnkách, které mě dřely tak, že jsem měla obrovské puchýře. (Vlastnili jsme to nejdražší auto, ale lepší boty mi rodiče nekoupili.) Pěšky, obtěžkána, jsem pak musela jít 2 kilometry do strmého kopce na Hanspaulku. V nejistotě, zda tam svou rodinu vůbec najdu.

Na dítě zapomněla

Když jsem uchvácená konečně dorazila k naší nové luxusní vile, matka vyhlédla z okna a přivítala mě nepříliš radostně slovy: Co tady děláš? Takhle brzo?“ Prý zapomněla, kdy se ze školy v přírodě vracím. Kvůli stěhování. Nohy jsem měla už sedřené do krve, ale jí to bylo tak nějak jedno. Rodičovský přešlap s otcem mlčky přešla a už jsme se k tomu nevraceli.

Pavlína, 39 let, Beroun

Narodila jsem se jako nechtěné dítě. Prvorozené, do intelektuální, dobře situované rodiny. Matka mně to dávala celý život náležitě najevo. Hodně mě tloukla až do dospělosti a vybíjela si na mně vztek. Vlastně pořád jsem jen za trest drhla podlahu v naší několikapatrové vile, učila se nebo dělala posilovací cviky, které mi naordinovala. Brzy jsem si musela začít vydělávat brigádami.

Jakmile jsem dosáhla dospělosti a získala dobře placené zaměstnání, vystěhovala mě s mými věcmi na ulici. Otec dělal, že to nevidí. Sužovaná nenávistí matky jsem vážně onemocněla. Našli mi nádor v trávicím traktu. Tehdy jsem se ještě vrátila do rodného domu pro moji milovanou knížku z dětství. Když jsem přecházela přes rozlehlou zahradu plnou rozkvetlých rododendronů a vzácných rostlin, zamotala se mi hlava a zkolabovala jsem.

Rakovina dcery ji nezajímala

Když jsem se probrala na zemi, matka koukala za záclonou. Na pomoc mi ale nepřišla. Naštěstí jsem si sama zvládla zavolat sanitku. Matka jen za oknem přihlížela, jak mě nakládají na nosítka. Pak to šlo ráz na ráz. Operace, nemilosrdná diagnóza, náročná léčba na onkologii několik let.

Foto:Pexels

Myslíte, že mě máma přišla navštívit do nemocnice? Zajímala se, co s její starší dcerou je? Ani v nejmenším. Stejně tak otec. Když jsem se tátovi později svěřila, že mi lékaři objevili zhoubný karcinom, mávl nad tím rukou. „To má dneska kdekdo.“ Asi nikoho nepřekvapí, že s rodiči už nejsem v kontaktu.

Příběhy jsou sepsané podle skutečných výpovědí hlavních aktérů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Muž z Peru pašoval 320 tarantulí a 110 stonožek v sáčcích připevněných na svém těle

Policie zadržela na mezinárodním letišti Jorge Cháveze v peruánském hlavním městě Lima osmadvacetiletého muže jihokorejského původu, který se pokusil ze země propašovat více než tři stovky tarantulí a přes sto stonožek. Přepravoval je v plastových sáčcích přilepených lepící páskou na těle. Živočichy chtěl prodat.

Přilepený banán od umělce Catellana se v aukci prodal za 6,2 milionu dolarů

Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů Kč). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za "kulturní fenomén", informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila původní odhad hodnoty díla, který se pohyboval v rozpětí od jednoho milionu do 1,5 milionu dolarů.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Muž z Peru pašoval 320 tarantulí a 110 stonožek v sáčcích připevněných na svém těle

Policie zadržela na mezinárodním letišti Jorge Cháveze v peruánském hlavním městě Lima osmadvacetiletého muže jihokorejského původu, který se pokusil ze země propašovat více než tři stovky tarantulí a přes sto stonožek. Přepravoval je v plastových sáčcích přilepených lepící páskou na těle. Živočichy chtěl prodat.

Přilepený banán od umělce Catellana se v aukci prodal za 6,2 milionu dolarů

Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů Kč). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za "kulturní fenomén", informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila původní odhad hodnoty díla, který se pohyboval v rozpětí od jednoho milionu do 1,5 milionu dolarů.

Italská vesnice láká Američany zklamané volbami na bydlení za 25 korun

Velké množství Američanů zklamaných výsledky prezidentských voleb začalo na internetu vyhledávat alternativní místa k životu. Možná narazí i na webovou stránku malebné vesnice Ollolai v italské Sardinii. Ta se snaží nalákat Američany zklamané výsledky prezidentských voleb na bydlení za jedno euro (25 korun).

Kohout terorizoval okolí, jeho majitel kvůli tomu skončil u soudu

Před smírčím soudem v britském městě Southampton skončil osmdesátiletý Harold Brown poté, co si sousedé stěžovali na jeho kohouta. Ten je měl neustále terorizovat nepříjemným kokrháním i ve tři hodiny ráno. Brown celou věc označil za spiknutí.

Chaos na summitu G20. Biden zmeškal skupinového focení světových lídrů

Americký prezident Joe Biden se pohřešoval při tradičním skupinovém focení světových lídrů na summitu nejsilnějších ekonomik G20 v brazilském Riu de Janeiru. Focení proběhlo bez jeho přítomnosti. Nakonec se ukázalo, že se zdržel s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.
Reklama
Reklama