Dva kibucy na jihu Izraele nejhůře zasažené útokem palestinského hnutí Hamás se proměnily v města duchů. Přestože uplynul rok od překvapivého vpádu teroristů na izraelské území, místní se už do svých domovů nevrátili. Ze 7. října si totiž odnesli trauma. Informují o tom Euronews a The Guardian.
Když Hamás po zemi, ze vzduchu i po vodě zaútočil po masivním dronovém a raketovém ostřelování 7. října na Izrael, jeho bojovníci pronikli i do kibucu Kfar Aza. Celá ulice mladých lidí byla zmasakrována, připomíná web Euronews.
Hamás unesl sedmnáct lidí, z čehož dvanáct už jich je na svobodě. Rok od šokujícího útoku připomíná osada město duchů. Vrátili se jen dva původní obyvatelé, Shahar Shnorman se svou ženou Ayelet Cohen.
Shahar z traumatického incidentu viní jak samotný Hamás, tak izraelskou vládu. „Neudělali jsme, co jsme museli udělat. Ani naše vláda, ani naše armáda. A prohráli jsme. Stále prohráváme každý den,“ narážel muž na válku v Gaze.
Israeli kibbutz remains ghost town after surprise attack by Hamas last October 7th https://t.co/V54xIrEEIA pic.twitter.com/qj6GhiR8YM
— euronews (@euronews) October 7, 2024
„Každý den, kdy bojujeme v Gaze, říkají, že zabili dalšího teroristu a vyhodili do povětří další dům. To ale není důležité,“ pokračoval Shahar. Kfar Aza však není jediný tvrdě zasažený kibuc, do něhož už se nikdo vracet nechce.
Teroristé vtrhli i do Noir Oz, kde žilo před 7. říjnem 400 obyvatel. Dnes tam pobývají jen dva lidé. Hamás tam zmasakroval nebo unesl 117 lidí. Z osady je stále v Gaze drženo 29 rukojmích. „Tito rukojmí jsou naše rodina,“ řekla Rita Lifschitz.
Hezké vzpomínky na Gazu
Je mezi nimi dokonce její tchán. Kibucy jsou malé a semknuté osady, kde se každý zná s každým. Každý přeživší tak někoho ztratil. Jen hrstka z 220 domů zůstala nedotčena násilím. Zdi řady domů zůstaly děravé od kulek nebo pocákané krví.
Jedním ze dvou lidí, kteří v osadě zůstali, je Natan Bahat (82). Jeho rodina utekla z Německa za jeho nacistické éry a našla nový domov v Izraeli. Jako mladík se stal v roce 1955 jedním ze zakladatelů kibucu Noir Oz.
Ztráty na životech zde byly tak vysoké částečně proto, že se izraelská armáda neukázala celé hodiny po začátku krvavého útoku, upozornil list The Guardian. Hamás zaútočil poháněn nenávistí k Izraeli a kibuc stojí na původně palestinském území.
Někteří místní však patřili k protiokupačnímu hnutí a pomáhali dostat se zraněným Palestincům z Pásma Gazy do nemocnic v Jeruzalémě nebo na Západní břehu Jordánu. Místní starší generace mají hezké vzpomínky na Gazu i Chán Júnis, kam chodili nakupovat.
Při útoku Hamásu zemřelo celkem 1200 lidí a 250 jich bylo uneseno. Nejvíce obětí bylo hlášeno z hudebního festivalu Supernova u hranice s Gazou. Zemřelo tam 370 ze 4 000 účastníků. V Gaze podle místních úřadů od 7. října zemřelo přes 41 000 lidí.