Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin si v úterý vyměnili dopisy. V nich se zavázali rozvinout své vazby do toho, co Kim nazval „dlouholetým strategickým vztahem“. Informovala o tom agentura Reuters či server Al-Jazeera.
Dopisy připomínají 78. výročí osvobození Koreje od japonské koloniální nadvlády v letech 1910–45. To se jako státní svátek slaví také v Jižní Koreji.
Kim ve svém dopise Putinovi uvedl, že přátelství obou zemí bylo navázáno ve druhé světové válce vítězstvím nad Japonskem. Nyní „plně demonstruje svou neporazitelnost a sílu v boji za rozbití svévolných praktik a hegemonie imperialistů,“ uvedla KCNA.
„Jsem pevně přesvědčen, že přátelství a solidarita… se dále rozvinou do dlouhodobého strategického vztahu v souladu s požadavky nové éry,“ uvedl Kim v dopise. „Obě země vždy vyjdou jako vítězné, budou se navzájem silně podporovat a spolupracovat při dosahování společného cíle a věci.“
North Korea leader Kim Jong Un and Russian President Vladimir Putin exchanged letters pledging to develop their ties into what Kim called a ‘long-standing strategic relationship,’ Pyongyang’s state media KCNA said https://t.co/TYR1Q70FGf
— Reuters (@Reuters) August 15, 2023
Spojené státy obvinily Severní Koreu z poskytování zbraní Rusku pro jeho válku na Ukrajině. Pchjongjang a Moskva jakékoliv transakce se zbraněmi popřely.
Moskva a Pchjongjang – oba stále více izolované od Západu a zatížené sankcemi – se od té doby, co Kreml loni vyslal vojáky na Ukrajinu a zahájil rozsáhlé nepřátelské akce, přiblížily, uvádí server Al-Jazeera.
Opakují se dopisy z loňského roku
K podobné výměně přátelských ujištění došlo mezi prezidenty obou zemí také před rokem, přesně v tento den. Informoval o tom například server BBC. Putin též zaslal Kimovi dopis, v němž ujišťoval, že země rozšíří své „komplexní a konstruktivní bilaterální vztahy“.
Sovětský svaz byl kdysi hlavním komunistickým spojencem Severní Koreje, který nabízel ekonomickou spolupráci, kulturní výměny a pomoc. Podle severokorejské státní tiskové agentury KCNA pan Putin řekl, že rozšířené bilaterální vztahy budou „v souladu se zájmy obou zemí“.
Kim na oplátku ve svém dopise uvedl, že přátelství mezi Ruskem a Severní Koreou „upevněné v protijaponské válce“ bylo „konsolidováno a rozvíjeno století po století“. Dodal, že „strategická a taktická spolupráce, podpora a solidarita“ mezi oběma zeměmi „byla postavena na novou vysokou úroveň na společné frontě pro maření vojenské hrozby a provokace nepřátelských sil“.
Tehdy Pchjongjang neidentifikoval nepřátelské síly jménem, ale tento termín byl opakovaně používán Severní Koreou k označení USA a jejich spojenců.
Washington je znepokojen
Minulý měsíc stál ruský ministr obrany Kimovi po boku během vojenské přehlídky v Pchjongjangu. Prohlíželi si spolu nejnovější severokorejské rakety s jadernou schopností a útočné drony, uvádí agentura Reuters.
Washington je i nadále „hluboce znepokojen“ tím, že Severní Korea napomáhá ruskému válečnému úsilí na Ukrajině. Věří, že Moskva usiluje o posílení spolupráce s Pchjongjangem, uvedl v úterý zástupce mluvčího ministerstva zahraničí Vedant Patel.
„Jakýkoli druh bezpečnostní spolupráce nebo dohody o zbraních mezi Severní Koreou a Ruskem by jistě porušil řadu rezolucí Rady bezpečnosti OSN,“ řekl Patel na pravidelném tiskovém brífinku.
Vedoucí představitelé Jižní Koreje, Spojených států a Japonska jsou připraveni diskutovat o bezpečnostní spolupráci v Severní Koreji, Ukrajině a dalších otázkách na trilaterálním summitu 18. srpna v Camp Davidu.
V samostatné zprávě KCNA kritizoval náměstek ministra zahraničí Pchjongjangu Kim Son Gyong Spojené státy za svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN o situaci v oblasti lidských práv v Severní Koreji.
Schůzka naplánovaná na čtvrtek je požadovaná Spojenými státy, Albánií a Japonskem. Byla by prvním formálním veřejným setkáním 15členné rady k této otázce od roku 2017. Ale Čína se proti tomu postavila s tím, že by to jen „zesílilo konfrontaci a antagonismus“.