Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil své zemi zahájení masové výroby sebevražedných dronů. Informují o tom DW a The Independent s odkazem na Korejskou centrální tiskovou agenturu (KCNA). Bezpilotní sebevražedné letouny při testech přesně zasáhly své cíle.
Kim nařídil masovou výrobu sebevražedných bezpilotních letounů po čtvrteční návštěvě továrny na výrobu této technologie a shlédnutí zkoušky jejího fungování. Drony během testů přesně zasáhly své cíle v podobě automobilu a vyřazených tanků.
„Zdůraznil nutnost co nejrychlejšího zavedení systému sériové výroby a přechodu na masovou výrobu,“ uvedla podle serveru DW agentura KCNA. Kim upozornil, že drony se staly klíčovou součástí světových armád a je nutné se tomu přizpůsobit.
North Korea’s Kim Jong-un orders mass production of exploding suicide droneshttps://t.co/L92eGHrhd4
— The Independent (@Independent) November 15, 2024
Sebevražedné drony se staly klíčovou zbraní ve válce na Ukrajině – hojně je používají obránci i okupanti – a také v bojích na Blízkém východě. Jejich výhodou jsou relativně nízké výrobní náklady a široký rozsah použití, což si pochvaloval i Kim.
Jedná se o dálkově řízené letouny s výbušninami, které operátoři na dálku navádějí na cíle na souši i moři. Často se používají na pěchotu i obrněnou techniku, kterou mohou přinejmenším vyřadit z provozu.
Jižní Korea má problém
Kim sleduje stále častější používání dronů po celém světě a severokorejská armáda pravděpodobně podle listu The Independent uznává jejich úspěchy v konfliktech různého rozsahu. Není to však poprvé, co KLDR tuto technologii testuje.
Kim dohlížel na test útočných dronů již v srpnu a již tehdy oznámil, že armáda KLDR by měla být touto zbraní vybavena co nejdříve. Severní Korea rovněž poslala několik dronů nad Jižní Koreu, kde kroužily kolem klíčových oblastí, než byly sestřeleny.
Oznámení Kima o masové výrobě sebevražedných dronů vyvolává otázky, zda nezískává technologickou pomoc na jejich výrobu z Ruska. V případě začlenění dronů do výzbroje armády KLDR by se jednalo o přímou hrozbu pro Jižní Koreu.
Pchjongjang tento týden ratifikoval smlouvu o vojenské spolupráci s Moskvou, v jejímž rámci má poskytovat Rusku zbraně. KLDR navíc poslala do Ruska tisíce svých vojáků. Moskva je zatím nasadila jen v Kurské oblasti, kde jich rozmístila 11 000.