Kim Čong-un plánuje tento měsíc odcestovat do Ruska, aby se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem a prodiskutoval dodávky zbraní do Moskvy pro válku na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Na ojedinělé zahraniční cestě má Kim cestovat z Pchjongjangu, pravděpodobně obrněným vlakem, do Vladivostoku na tichomořském pobřeží Ruska. Tam se má setkat s Putinem, uvedl v pondělí list The Times s odvoláním na americké a spojenecké zdroje.
Ve Vladivostoku, přístavním městě nedaleko Severní Koreje, mají podle agentury Reuters oba vůdci diskutovat o výměně severokorejských dělostřeleckých granátů a protitankových střel za moskevskou vyspělou technologii pro satelity a ponorky s jaderným pohonem.
North Korean leader Kim Jong Un is expected to hold a meeting with Russian President Putin to discuss weapons sales between the two countries https://t.co/ZDgMRF2BDy pic.twitter.com/7EifFr3rGZ
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 5, 2023
Zbraně i společné vojenské cvičení znepokojují USA
Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby 30. srpna řekl, že Spojené státy jsou znepokojeny tím, že jednání o zbraních mezi oběma zeměmi postupují. Podle BBC informoval, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu se během nedávné návštěvy Severní Koreje pokusil „přesvědčit Pchjongjang, aby prodal dělostřeleckou munici“ Rusku.
Mezi zbraněmi vystavenými na schůzce byla mezikontinentální balistická střela Hwasong, která je považována za první ICBM v zemi používající tuhé pohonné hmoty. Bylo to poprvé, co Kim otevřel dveře země zahraničním hostům od pandemie covid-19. Putin a Kim si od té doby vyměnili dopisy, v nichž se „zavázali zvýšit svou bilaterální spolupráci“, řekl.
„Vyzýváme KLDR, aby ukončila jednání o zbraních s Ruskem a dodržela veřejné závazky, které Pchjongjang přijal, že nebude Rusku poskytovat ani prodávat zbraně,“ řekl Kirby. Varoval, že USA přijmou opatření, včetně uvalení sankcí, pokud Severní Korea skutečně dodá Rusku zbraně.
Rusko také uvedlo, že jedná o pořádání společných vojenských cvičení se Severní Koreou.
„Proč ne, jsou to naši sousedé. Staré ruské přísloví říká: Sousedy si nevybíráte a je lepší žít se svými sousedy v míru a harmonii,“ citovala agentura Interfax ruského ministra obrany Sergeje Šojgu.
Když byl dotázán na možnost společných cvičení mezi oběma zeměmi, řekl, že se o nich „samozřejmě“ diskutuje.
Jihokorejská tisková agentura Yonhap dříve citovala jihokorejskou zpravodajskou službu, která uvedla, že Šojgu při své návštěvě navrhl Kimovi, aby jejich země společně s Čínou uspořádaly námořní cvičení.
Spojenci studené války
Kreml minulý týden uvedl, že Moskva hodlá prohloubit své „vzájemně respektující vztahy“ s Pchjongjangem, jedním z jejích blízkých spojenců z dob studené války. Severní Korea je také jedna z malé hrstky zemí, které podporují ruskou proklamovanou anexi částí Ukrajiny v roce 2022.
Kimův otec, samotářský Kim Čong-il, který se proslavil tím, že se vyhýbal letadlům. Cestoval pouze obrněným vlakem a naposledy navštívil Rusko jen několik měsíců před svou smrtí v roce 2011.
Šojgu navštívil Severní Koreu u příležitosti 70. výročí konce korejské války v červenci, oslavovaného v Severní Koreji jako „Den vítězství“.
Ruský velvyslanec v Severní Koreji Alexander Matsegora v sobotu agentuře TASS řekl, že si není vědom žádných plánů, aby se Severní Korea zúčastnila třístranných vojenských cvičení s Čínou a Ruskem. Ale podle jeho názoru by to bylo „vhodné“ ve světle cvičení vedených USA v regionu.
Rusko a Severní Korea nedávno hovořily o užších vojenských vazbách, ale Severní Korea popřela, že by s Ruskem měla jakékoli „obchody se zbraněmi“. Spojené státy nedávno uvalily sankce na tři subjekty, které obvinily z toho, že jsou vázány na obchody se zbraněmi mezi Severní Koreou a Ruskem.
Severní Korea provedla od roku 2006 šest jaderných testů a v posledních letech testovala různé rakety, ale vojenská cvičení se svými sousedy pořádá jen zřídka. Spojené státy a jejich spojenec Jižní Korea pořádají pravidelná vojenská cvičení, která Severní Korea odsuzuje jako přípravy na válku proti ní.