Šéfové brazilské armády, letectva a námořnictva, všichni podali demisi. Zareagovali tak na demisi ministrů obrany a zahraničí. Vládní krize jde na vrub prezidenta Jaira Bolsonara, jemuž se vedení země rozpadá pod rukama, píše BBC.
Je to vůbec poprvé v historii, kdy se lídři ozbrojených složek shodně postavili proti hlavě státu. Generál Edson Leal Pujol, admirál Ilques Barbosa a nadporučík-brigádní letec Antonio Carlos Bermudez podali shodně demisi v úterý, den poté, co po silné kritice zákonodárců rezignoval ministr zahraničí Ernesto Araújo. Podle politiků nezvládl jednat s Indií, Čínou a Amerikou, díky čemuž má teď Brazílie nedostatek vakcín proti covidu-19.
Ministr obrany Fernando Azevedo e Silva jej s rezignací promptně následoval. Dostal se do sporu s prezidentem Bolsonarem kvůli loajalitě ozbrojených složek. Podle ministra by měly spíše upevňovat dodržování ústavy, než sloužit prezidentovi osobně.
Pod tlakem pandemie
Podle zpravodaje BBC z Jižní Ameriky Willa Granta čelí Bolsonaro zatím největší politické krizi od ledna 2019, kdy usedl do prezidentského křesla. Prezident, který má vyhraněné, radikálně pravicové postoje, je pod velkým tlakem. Především se mu nedaří zvládat pandemii covidu-19. Na infekci způsobenou novým koronavirem už v Brazílii zemřelo 314 tisíc lidí, přičemž v úterý skonalo na covid rekordních 3780 nemocných. Covid už chytilo 12,5 milionu Brazilců a nemocnice ve velkých městech jsou na pokraji zhroucení. Hrozí, že Brazílie se stane pro svět časovanou koronavirovou bombou. Bolsonarova popularita se během pandemie propadla. V únoru mu podle průzkumů veřejného mínění věřilo 32 procent lidí, kdežto v říjnu loňského roku to bylo o deset procent více.
Bolsonaro opakovaně odmítal zavést protiepidemické restrikce s argumentem, že ekonomické dopady na stát by byly tvrdší než následky pandemie samotné. Vzkázal také Brazilcům, aby „přestali fňukat“.
Ačkoliv brazilský prezident mnohokrát vyjádřil pochybnosti o vakcínách a spíše doporučoval nevyzkoušené léky, minulý týden prohlásil, že rok 2021 bude rokem vakcinace. „Už brzy se vrátíme k normálním životům,“ slíbil. Zatím ale očkovací program v Brazílii skřípe, země používá jen vakcíny AstraZeneca a čínskou CureVac. Brazílie už schválila k použití i vakcínu Pfizer/BioNTech a objednala jednodávkovou vakcínu Johnson&Johnson, stejně jako ruský Sputnik V.