Pěstování kávy bude kvůli klimatickým změnám stále obtížnější a do konce století to nebude možné na polovině světové půdy. Upozornila na to britská charitativní organizace Christian Aid. Ve své zprávě vyzvala vládu Spojeného království k mobilizaci financí pro nejchudší producenty kávy zasažené klimatickou krizí. Napsal o tom server Independent.
Charitativní organizace Christian Aid ve své nejnovější zprávě uvedla, že do roku 2100 nebude možné kvůli klimatickým změnám pěstovat kávu na více než 54 procentech světové půdy, napsal web Independent.
K úbytku vhodné půdy dojde i přesto, že udržíme globální oteplování na mezinárodně dohodnutých cílech. Káva přitom patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Každý den si svůj šálek vychutná jedna miliarda lidí.
Climate change will cut land available for coffee by more than half, says report: https://t.co/Wm8FPz7V39 pic.twitter.com/F0U5zzkIzB
— Ron Fox (@Noreus) May 15, 2023
V Británii se podle údajů z roku 2017 vypije asi 98 milionů šálků kávy denně. Největším světovým producentem kávy je Brazílie. Tvoří 40 procent globální produkce. Na druhém místě se nachází Vietnam, píše web Phys.org.
Jihovýchodní Asii zasáhly v dubnu extrémní vlny veder a situace nevypadá optimisticky ani směrem k létu. Ve Vietnamu naměřily teploměry minulý týden 44,1 stupně Celsia. Brazílie však rovněž patří mezi země citlivé na klimatické změny.
Lidé mají obavy
Produkce kávy bude stále obtížnější, což zvýší její ceny. Klimatická změna ovšem může ovlivnit i její chuť. Christian Aid se v průzkumu dotázala 2 181 dospělých Britů na téma kávy a klimatických změn.
Celkem 57 procent respondentů se obává, jak změna klimatu ovlivní cenu, chuť a dostupnost kávy. Z průzkumu také vyplynulo, že 69 procent dotázaných souhlasí s tím, aby britská vláda udělala více pro snížení dopadů klimatických změn na potravinový řetězec v zemi.
Například by podle nich měla podpořit diverzifikaci příjmů farmářů. Organizace vládu Spojeného království vyzývá, aby využila finanční zdroje pro pomoc nejchudším státům produkujícím kávu, které jsou vůči klimatickým změnám zranitelné.
„Vláda Spojeného království může udělat hodně, počínaje využití své moci k přinucení západních věřitelů smazat dluhy nejchudším zemím a mobilizaci životně důležitých financí potřebných k řešení ztrát a škod,“ uvedla manažerka Christian Aid Yitna Tekaligne.
Ona pochází z Etiopie, afrického státu, v němž platí kávový průmysl za nejdůležitější export a zaměstnává významné množství lidí. Dopad klimatických změn na kvalitu kávovníků v zemi už je podle ní viditelný.