Vysoké teploty mohou ohrozit tradiční model masového cestovního ruchu ve Španělsku. Listu The Guardian to sdělil vedoucí oddělení zdraví a klimatických změn na španělském ministerstvu zdravotnictví Héctor Tejero. Nejde přitom jen o problém jihoevropské země, doplnil web Travel and Tour World.
Od loňského roku se projevují klimatické změny intenzivněji. Dopady pociťují všichni, zejména pak turisté během letních měsíců. Tejero v rozhovoru pro The Guardian hovořil o hrozbách vysokých teplot pro masový turismus ve Španělsku.
Vysoké teploty se nevyhýbají ani oblíbeným turistickým destinacím u pobřeží Středozemního moře. Cestovní ruch v zemi je na těchto lokalitách závislý. Cestuje tam nejvíce turistů, současně tam ale panují extrémní horka.
Extreme heat poses ‘real risk’ to Spain’s mass tourism industry https://t.co/SNwWkHfqjs
— Guardian news (@guardiannews) July 27, 2024
Tejero se obává, že globální oteplování se nejvíce projeví právě na těchto klíčových destinacích pro španělský cestovní ruch. „Je to reálné riziko,“ připustil vládní poradce. Tyto destinace se mohou stát prakticky neobyvatelnými, dodal.
Nejde přitom jen o častější a intenzivnější vlny veder, ale i tropické noci. Existuje riziko ztráty zájmu o tyto destinace, kdy turisté raději stráví dovolenou doma. Vzrůst může i poptávka po klimatizaci, což zatíží elektrickou síť a zvýší náklady, uvedl Tejero.
Turisté rizika podceňují
Dalším problémem jsou zdravotní rizika spojená s vysokými teplotami. Místní jsou na takové podmínky zvyklí a přizpůsobili jim své návyky – tedy v určitou denní dobu se drží ve stínu a mají dostatečný příjem tekutin.
Turisté ze zahraničí mnohdy na taková vedra zvyklí nejsou. „Vidíme, že nejsou přizpůsobeni, nemají ve zvyku se před horkem jakkoli chránit,“ sdělil Tejero. Každý podle něj situaci podceňuje a nebere vysoké teploty příliš vážně.
Doporučil inspirovat se zvyky místních, což v praxi znamená chránit se před sluncem, hydratovat se a mezi polednem a 16:00 se raději držet ve stínu. Ministerstvo už v této věci zahájilo jednání s britským velvyslanectvím, uvedl Tejero.
Cílem těchto rozhovorů je dohodnout se na mechanismu, jak nejlépe poučit zranitelné turisty o tom, jak se vyrovnat s vedrem. Není to přitom problém jen Španělska, ale i dalších států na jihu Evropy, píše Travel and Tour World.
Během červnové vlny veder v Řecku zmizelo několik turistů. Jejich těla byla objevena o pár dní později. Příčinou smrti bylo horko.