Změna klimatu ohrožuje budoucnost pěstování kávy v Keni. Sucho a nepravidelné srážky, nemoci a škůdci. Farmáři ve východoafrické zemi už tak čelí nejisté situaci kvůli chudobě a extrémně nízkým mzdám, klimatické změny však navíc mohou vést k tomu, že přijdou o živobytí a kavárny ve světě o luxusní kávu, která je považována za jednu z nejlepších na světě. Informují o tom BBC a Lux Cafe Club.
Extrémní vlny veder, sucho a nepředvídatelné deště neohrožují jen úrodu kávy v Brazílii nebo Vietnamu. Stejně jsou na tom i farmáři v Keni. „Tady říkáme kávě černé zlato,“ řekl pro televizi BBC jeden z nich, Simon Macharia.
On spolu s ostatními pěstuje kávová zrna nedaleko Velké příkopové propadliny na úrodných sopečných kopcích. Na malých plantážích sklidí kávové červené bobule, které putují do místní továrny, kde jsou roztříděny do různých kategorií podle kvality. Ty nejlepší pak putují do Evropy.
Kenya's celebrated coffee under threat as farmers hit by climate change https://t.co/ccO46NfQYv pic.twitter.com/51KA22AkhD
— BBC News Africa (@BBCAfrica) December 30, 2024
Místní káva je považována za jednu z nejlepších na světě. Pěstují se zde kávová zrna Keňa AA ceněná za plné tělo, hluboké aroma a ovocnou chuť.
Kávovníky jsou součástí této bujné vysočiny od konce 90. let 19. století, kdy ji do země přivezli britští koloniální osadníci.
Tyto plodiny jsou extrémně citlivé a potřebují specifické podmínky, napsal server Lux Cafe Club. Kolísání teplot a nepravidelné srážky v důsledku klimatických změn vedou k horší úrodě (co do počtu nebo kvality zrn) a zdražování kávy. Kávovníky ohrožují i škůdci a nemoci, jako jsou plísně.
Farmářům jde o všechno
Očekává se, že příští rok se zvyšování nákladů velkých pražíren promítne do konečných cen pro spotřebitele. Káva bude zdražovat i v budoucnu stejně jako další produkty ohrožené klimatickými změnami – olivový olej a kakao.
Klimatické změny ohrožují živobytí keňských farmářů, kteří žijí v chudobě a na pěstování kávy jsou závislí, přestože pobírají opravdu nízké denní mzdy. Například Edita Mwangi bere denní mzdu 1,40 dolaru, což je v přepočtu 34 korun. Cena jednoho šálku kávy v takové elegantní evropské kavárně se přitom v průměru pohybuje těsně pod stokorunou.
„Neznají chudobu, kterou trpíme,“ řekla farmářka s odkazem na návštěvníky evropských kaváren. „Musíme bojovat dnem i nocí o přežití,“ dodala matka čtyř dětí.
Pořízení kávovníku je pro chudé obyvatele oblasti drahou a nejistou investicí. Pěstování kávy je velmi náročné a kávová zrna dozrávají až čtyři roky.
Trh s kávou zaměstnává v Keni zhruba 150 tisíc lidí, kteří se snaží klimatickým změnám přizpůsobit. Výsadbou stromů se například snaží poskytnout kávovníkům stín. Většina z farmářů však zůstává skeptická a nevidí budoucnost tohoto odvětví optimisticky.