Vědci popsali nebezpečí nárůstu počtu sériových hurikánů v příštích desetiletích, tedy hurikánů přicházejících v rychlém sledu. Tyto události jsou ničivé zejména proto, že oblast zasažená prvním hurikánem není na druhý připravena. Jejich studie varuje před nutností změnit plánování reakcí na tyto extrémní meteorologické jevy. Napsal o tom PreventionWeb.
Vědci se shodují, že globální oteplování a stoupající hladiny moří zvyšují pravděpodobnost ničivějších a vytrvalejších hurikánů směřujících dále do vnitrozemí. Hladiny moří nepřetržitě rostou kvůli tání ledovců v důsledku oteplování. Během hurikánů vznikají bouřkové vlny zaplavující pobřeží. Čím vyšší mořské hladiny jsou, tím větší rizika představují.
#environment #nature https://t.co/gBuwOrwbwK
— Environment Daily (@EnvironmentPod) February 28, 2023
Bouře kvůli tomu nabírají na síle a důsledkem vyšších teplot v atmosféře nasají větší množství vody. Srážky a záplavy jsou tedy mnohem horší. To však není jediné nebezpečí, které hurikány podporované klimatickými změnami představují. Vědci z Princetonské univerzity varují před sériovými hurikány, tedy hurikány v rychlém sledu.
Vytvořili počítačovou simulaci, aby určili pravděpodobnost série ničivých bouří ve stejné oblasti v tomto století v časovém intervalu 15 dní. Pracovali přitom se dvěma scénáři, první reprezentoval budoucnost s nízkými a druhý s vysokými emisemi. V obou případech se tato pravděpodobnost výrazně zvýšila, píší ve studii publikované v Nature Climate Change.
Už se to děje
I kdyby se počet bouří kvůli klimatickým změnám dopadajícím na Atlantik nezvýšil, k sériovým hurikánům může podle simulace vést jejich razance. Největší rizika vědci zaznamenali podél východního pobřeží a pobřeží Mexického zálivu, napsal web PreventWeb. Právě v těchto oblastech je tento jev stále častější, i když stále vzácný.
„Hurikány přicházející jeden za druhým se již vyskytují, takže jsme měli pocit, že by si zasloužily prozkoumat,“ řekla hlavní autorka studie Dazhi Xi. Tento fenomén vědce překvapil v roce 2017. V létě udeřil na Houston hurikán Harvey, po němž zasáhla jižní Floridu Irma a Portoriko Maria. Koncem léta 2021 dorazila do Louisiany Ida.
A po ní tropická bouře Nicholas, která coby hurikán dorazila na pevninu v Texasu. Nicholas byl slabší bouří, ale kvůli škodám napáchaným Idou, půdě nasycené vodou a již vytíženým záchranným složkám způsobil více škod. Studie upozorňuje na nutnost zlepšit rychlost reakce, odolnost a připravenost krizových týmů a úřadů.