Podle nové analýzy skupiny Climate Action Tracker se klimatický cíl vytýčený Pařížskou dohodou stává „dosažitelným“. Informuje o tom BBC, která byla s analýzou seznámena.
Globální oteplení by se mohlo do konce století udržet na hranici 2,1 stupně Celsia. Hlavní změny vnesly do výpočtů nové klimatické závazky Číny a dalších zemí, a také zvolení Joe Bidena americkým prezidentem.
Oproti přechozím odhadům se jedná o pokles až o 0,9 stupně.
Po neúspěchu klimatického summitu v dánské Kodani v roce 2009 odhadovala skupina vypočítávající dopady produkce oxidu uhličitého a závazky jednotlivých států k jeho omezování nárůst teplot k roku 2100 dokonce až o 3,5 stupně Celsia.
Situaci ale změnilo uzavření Pařížské dohody v roce 2015 a přijetí nových mezinárodních závazků jejích signatářů. Spojené státy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem v roce 2016 od dohody odstoupily.
CAT letos na podzim snížila svůj dohad na 2,7 stupně Celsia. Od té doby ale došlo k dalším klíčovým změnám, které mohou globální oteplování pozitivně ovlivnit.
Nejvýraznějším příspěvkem k přiblížení se cílům stanoveným v Paříži by mohl být slib čínské vlády, že země dosáhne tzv. nulových čistých emisí k roku 2060. To samo o sobě by podle CAT mohlo vést ke snížení celkového oteplení v roce 2100 o 0,2 až 0,3 stupně.
Pokud Spojené státy splní slib nastupujícího prezidenta Joe Bidena a dosáhnou stejného cíle k roku 2050, celková hodnota očekávaného globálního oteplení by se mohla snížit o další desetinu stupně.
V součtu s příspěvkem ostatních zemí by se tak mohlo podařit omezit předpokládané globální oteplení na 2,1 stupně Celsia.
BBC nicméně upozorňuje, že cíl stanovený Pařížskou dohodou o klimatu je ještě o desetinu stupně nižší.