Přední německá aktivistická skupina zažalovala Meta Platforms kvůli výhružkám adresovaným jejím členům na Facebooku. Společnost totiž nedokázala podniknout kroky potřebné k potlačení tohoto obsahu. Meta v prohlášení uvedla, že odstranila nahlášený obsah a aktivně bojuje proti nenávistným projevům. Informují o tom Fox News a ABC News.
Německá prominentní ekologická aktivistická organizace Environmental Action Germany (DUH) žaluje americkou společnost Meta provozující sociální sítě Facebook a Instagram a komunikační aplikace Messenger a WhatsApp.
Členové DUH totiž čelí pravidelným a častým výhružkám smrtí právě na Facebooku, upozornila americká televize Fox News. Nenávistné výhružky adresují odpůrci organizace dokonce i jejímu šéfovi Juergenovi Rescheovi.
German group sues #Facebook owner #Meta over death threats https://t.co/U7sLvksIwC
— TechXplore (@TechXplore_com) March 22, 2023
Meta v prohlášení uvedla, že aktivně pracuje na potlačení nenávistných projevů na Facebooku a dalších svých platformách. Nahlášený obsah tohoto charakteru namířený vůči klimatickým aktivistům přitom dle svých slov odstranila.
„Neustále investujeme do technologií a nástrojů pro nahlašování zpráv, aby bylo možné nenávistné projevy identifikovat a odstranit ještě rychleji,“ stálo v prohlášení Mety. „V tomto případě jsme odstranili obsah, který nám byl nahlášen.“
Žalobu schytala i vláda
DUH vede vysoce profitované kampaně, s jejichž pomocí prosazuje kvalitnější ovzduší v německých městech a zákaz pro některé nejvíce znečišťující typy vozidel. Tím však pobuřuje automobilové nadšence, uvádí stanice ABC News.
Koncem ledna podali aktivisté žalobu i na německou vládu kvůli nesplnění klimatických cílů. Politici by se podle DUH měli vytasit s nějakým nouzovým programem pro sektory dopravy a stavebnictví.
Organizace se 450 000 členy uvedla, že v případě obou sektorů nedošlo k naplnění právně závazných cílů snížit emise skleníkových plynů. Německo se zavázalo dosáhnout nulových emisí do roku 2045. Aktivisté však tvrdí, že čas dochází.
Think tank Agora Energiewende dospěl začátkem ledna k závěru, že emise skleníkových plynů oteplujících klima byly loňský rok v Německu vyšší než stanovené cíle pro rok 2020, upozorňuje dále Fox News.
Německo, stejně tak jako zbytek světa, prosazuje odklon k obnovitelným zdrojům energie. Ten však brzdí energetická krize, kterou zavinilo geopolitické napětí kolem Ukrajiny. Jednotlivé státy jsou proto nuceny nadále spoléhat na fosilní paliva.