Jak to dopadne, když se střetne tradiční způsob života s moderními technologiemi? Názornou demonstraci popsal list New York Times na brazilském kmeni Marubo, jemuž se do rukou dostal internet Elona Muska. Komunitě přinesl pár chvil radosti, ale ještě více problémů, napsal deník Metro.
Indiáni z kmene Marubo žijí na jedné z nejizolovanějších lokalit brazilské Amazonie, v údolí Javari. Spí ve společných chatrčích, potravu si sami loví a pěstují, hovoří vlastním jazykem a donedávna neměli přístup k internetu.
Indiánské kmeny v Amazonii žijí izolovaně od společnosti a jejích vymožeností. Asi dvoutisícová komunita Marubo se však nedávno dostala k internetu Starlink spuštěného v Brazílii před zhruba dvěma lety, píše Metro.
A remote Brazilian tribe received high-speed internet for the first time last year, and now they say their life is worse
— Metro (@MetroUK) June 4, 2024
‘Young people have gotten lazy because of the internet. They’re learning the ways of the white people’https://t.co/7og4d1bQV4
Navštívila ji redakce New York Times, aby zjistila, jak indiáni žijící prostým životem World Wide Web vnímají. Když novináři dorazili na místo určení, všimli si bizarního výjevu – střetu původních indiánů s moderní civilizací.
Teenageři rolující příspěvky na Instagramu, muž textující se svou přítelkyní a skupina jiných mužů namačkaná kolem chytrého telefonu, sledující fotbalový zápas. Pro nás jsou to záležitosti všední, ale ne pro obyvatele vzdáleného pralesa.
Půdu nemá kdo obdělávat
Na otázku, zda komunita vnímá internet jako přínos, vesničan Tsainama Marubo (73 let) odpověděl: „Když to přišlo, všichni byli šťastní. Ale teď se to zhoršilo. Mladí lidé zlenivěli. Učí se způsoby bílých lidí.“
Členové kmene vnímají jako výhodu spojení s blízkými přes velké vzdálenosti, vzdělávání a záchranu života v krizových situacích. Enoque Marubo (40), hlava kmene, jež Starlink pomohla zařídit, ale přiznal, že lidé přestali shánět potravu.
Domorodé komunity jsou zcela závislé na vlastnoručním shánění potravy. Indiáni však byli místo svých povinností přilepeni na obrazovkách. „V naší vesnici, pokud nelovíte a nesázíte, nejíte,“ popsal život v domorodé komunitě Enoque.
Tyto problémy vyřešila řízená regulace internetu. Nyní je dostupný jen dvě hodiny ráno, pět hodin večer a celý den v neděli. Větší komplikaci ovšem představuje násilný obsah, pornografie nebo vznik závislosti a s tím spojené toxické chování.
V případě moderní civilizace byl internet změna pozvolná, pro domorodce je ale jako blesk z čistého nebe.