Australské koaly čelí v poslední době mnoha těžkostem. Všudypřítomné infekce, lesní požáry, sucho, těžba lesů a zasáhy do jejich habitatu. To jsou jen jedny z mnoha příčin, které ohrožují jejich přežití.
„Je zde skutečný risk, že během našeho života vyhynou,“ řekla pro agenturu Reuters Morgan Philpott o populaci koal z Nového Jižního Walesu. Morgan se v práci stará jako zdravotní sestra o nemocné děti. Ve svém volném čase pak míří do zvířecí nemocnice na předměstí Sydney.
Philpott dodala, že pokud by oblasti, které v loňském roce nehořely, letos shořely, bylo by to pro koaly opravdu katastrofické.
Nejhorší letní požáry za poslední generaci srovnaly v Austrálii se zemí více než 11,2 milionu hektarů, což je téměř polovina rozlohy Spojeného království. Šedí stromy objímající vačnatci se tak dostali centra národních debat.
V červnové zprávě vlády se uvádí, že v oblasti Nového Jižního Walesu bylo při požárech zabito nejméně 5 000 koal.
Varovná značka v oblasti v australského Wedderburnu, kde městský rozvoj zasahuje do stanoviště koaly. Členové týmu z neziskové organizace Science for Wildlife používají rádiové sledovací zařízení k lokalizaci koaly, která je monitorována. Koala Kali sledovaná v rámci projektu na Blue Mountains Koala Project ve svém přirozeném prostředí.
Nyní koaly čelí hrozbě dalších letních požárů, ačkoliv předpovědi počasí očekávají vlhčí a chladnější měsíce než v předchozím roce.
Nové australské zákony se jejich stanoviště snažili uchránit limitováním farmářů. Rozpoutala se tím ale hádka mezi ochranáři a lidmi v buši, kteří chtějí spravovat svůj vlastní majetek.
„Míra kácení stromů a ztráta stanovišť jsou za všemi ostatními faktory, které koaly v rozvinutých oblastech ohrožují. Mezi ně patří útoky domácích psů a srážky s auty,“ uvedla Kellie Leigh, vedoucí Science for Wildlife.
Vládní zpráva v červnu varovala, že tyto okolnosti by mohly do roku 2050 způsobit vyhynutí australského zvířecího symbolu v Novém Jižním Walesu – nejlidnatějším státě Austrálie.
Ochránci přírody z velké části lesních požárů obviňují změnu klimatu. Zaměřují svou pozornost ale také na města, protože populační růst v metropolích, jako je Sydney, vede k poptávce po lesích a uvolnění místa pro domy. Na rozvinutých předměstích se tak nyní objevily dopravní značky, které varují před rizikem, že koaly přejdou silnici.