Miliardy lidí se každý den spoléhají na kofein, když ráno vstávají, mají po noční směně, nebo jsou po obědě v útlumu. Ve skutečnosti je tento přírodní stimulant jednou z nejčastěji užívaných látek na světě. O kofeinu se často mluví kvůli jeho negativním účinkům na spánek a úzkost. Studie kofeinu však také uvádějí, že může být vašemu zdraví prospěšný.
Co je to kofein?
Jedná se o přírodní stimulant, který se nejčastěji vyskytuje v čaji, kávě a kakaových rostlinách. První zmínku o čaji vysledovali historici až do roku 2737 př.n.l. Káva byla údajně objevena o mnoho let později etiopským pastýřem, který si všiml, že jeho kozy mají po požírání konkrétní rostliny více energie.
Nealkoholické nápoje obsahující kofein se dostaly na trh koncem 19. století a brzy následovaly energetické nápoje. V dnešní době 80% světové populace konzumuje kofein v nějakém produktu každý den a u dospělé populace v Severní Americe je to až 90 %.
Jak kofein funguje
Kofein se po konzumaci rychle vstřebává ze střev do krevního řečiště. Odtud putuje do jater a štěpí se na sloučeniny, které mohou ovlivnit funkci různých orgánů. Hlavní účinek kofeinu je na mozek. Blokuje účinky adenosinu, což je neurotransmiter, který signalizuje mozku, že jsme unavení. Za normálních okolností se adenosin během dne hromadí, takže k večeru jsme čím dál tím více unavení a chce se nám spát. Kofein nám pomůže zůstat vzhůru tím, že zabrání adenosinovým receptorům v mozku se aktivovat. To vede ke snížení únavy.
Kofein také může zvýšit hladinu adrenalinu v krvi a mozkovou aktivitu neurotransmiterů dopaminu a noradrenalinu. Tato kombinace dále stimuluje mozek a podporuje stav vzrušení, bdělosti a soustředění. Protože ovlivňuje váš mozek, je kofein často označován jako psychoaktivní droga.
Kofein má navíc opravdu rychlé účinky. Například množství obsažené v jednom šálku kávy se dostane do krevního oběhu během 20 minut a už během 1 hodiny dosahuje plné účinnosti.
Jaké potraviny a nápoje obsahují kofein
Kofein se přirozeně nachází v semenech, ořechách nebo listech určitých rostlin. Tyto přírodní zdroje jsou sklizeny a zpracovány za účelem výroby potravin a nápojů.
Množství kofeinu obsažené ve 240 ml různých nápojů:
- Espresso: 240-720 mg
- Yerba maté: 65-130 mg
- Energetické nápoje: 50-160 mg
- Čaj: 40-120 mg
- Nealkoholické nápoje: 20-40 mg
- Káva bez kofeinu: 3-12 mg
- Kakaový nápoj: 2-7 mg
Některé potraviny také obsahují kofein. Například 28 g mléčné čokolády obsahuje 1-15 mg, u tmavé čokolády to je 5-35 mg. Kofein také najdete v některých lécích na předpis ale i volně k prodeji. Jedná se o například léky na nachlazení, alergie a bolest. Je také běžnou složkou doplňků na hubnutí.
Kofein zlepšuje náladu a podporuje funkci mozku
Tím, že blokuje adenosin, působí relativní nárůst v jiných signálních molekulách, jako je dopamin a norepinefrin. Předpokládá se, že tato změna prospívá naší náladě a mozkové funkci. Zkracuje reakční dobu, zlepšuje bdělost a podle některých studií dokonce snižuje riziko deprese.
Pití 3-5 šálků kávy nebo více jak 3 šálků čaje může snížit riziko mozkových onemocnění jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba o 28-60 %. Kofein také zrychluje metabolismus a spalování tuků až o 13 %.
Přečtěte si také: Můžete být závislí na čaji?
Kofein může zlepšit sportovní výkon
Překvapivě zvyšuje využití tuků jako paliva. To může pomoci, aby glukóza uložená ve svalech vydržela déle, takže svaly se tak rychle nevyčerpají. Kofein také může zlepšit svalové kontrakce a zvýšit toleranci k únavě. Snižuje vnímanou námahu během cvičení o cca 5,5 %.
Kofein a srdeční choroby
Navzdory tomu, co jste možná slyšeli, kofein nezvyšuje riziko srdečních onemocnění. Důkazy ve skutečnosti ukazují o 16-18 % nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří pijí 1-4 šálky kávy denně.
Další zdravotní účinky kofeinu
Snižuje riziko poškození jater, předčasného úmrtí u lidí s diabetem, rakoviny jater, tlustého střeva, kůže. Funguje jako prevence dny, zvyšuje množství a aktivitu prospěšných střevních bakterií.
Riziko nadužívání
Konzumace kofeinu je obecně považována za bezpečnou, i když návykovou. Některé vedlejší účinky spojené s nadměrným užíváním zahrnují úzkost, neklid, třes, nepravidelný srdeční rytmus a potíže se spánkem. Příliš mnoho kofeinu může také u některých jedinců způsobovat bolesti hlavy, migrénu a vysoký krevní tlak. Těhotné ženy by měly omezit jeho příjem. Navíc může interagovat s některými léky.
Americké ministerstvo zemědělství i Evropský úřad pro bezpečnost potravin považují denní příjem 400 mg kofeinu za bezpečný. To představuje 2-4 šálky kávy denně. Neměli byste ale konzumovat více než 200 mg kofeinu najednou, už při jednorázové dávce 500 mg bylo hlášeno smrtelné předávkování.
Kofein tedy podle nejnovějších studií není tak nezdravý, jak se kdysi věřilo. Důkazy dokonce naznačují, že by tomu mohlo být právě naopak. Proto si v klidu vychutnejte svůj každodenní šálek kávy nebo čaje bez jakýchkoli obav nebo výčitek.