Společnost Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP dnes oznámila, že podepsala dohodu s kolumbijskou centrální bankou o zkoumání technologie digitální měny centrální banky (CBDC). Informovaly o tom servery Decrypt a CoinDesk.
Ripple ve svém oznámení uvedla, že kolumbijská centrální banka a ministerstvo pro informační a komunikační technologie využijí platformu CBDC společnosti Ripple k „pilotním případům použití, které posílí kolumbijský systém plateb s vysokou hodnotou“. Platforma CBDC společnosti Ripple využívá veřejný blockchain XRPL.
V oznámení se neuvádí, že Kolumbie plánuje spustit CBDC, ale James Wallis, viceprezident pro zapojení centrálních bank a CBDC v Ripple, dodal, že pilotní projekt „připraví půdu pro transformační pokrok ve využívání technologie blockchain ve veřejném sektoru“. Napsal o tom Decrypt.
Ripple and @Peersyst are partnering with Colombia’s @BancoRepublica in conjunction with @Ministerio_TIC to pilot use cases that will enhance Colombia’s high-value payment system.🇨🇴
— Ripple (@Ripple) June 15, 2023
Learn more about the partnership: https://t.co/X9jyJ3pvDa
CBDC je digitální verze státní fiat měny – jako je americký dolar nebo euro – krytá centrální bankou. CBDC jsou digitální aktiva, ale liší se od měn, jako je Bitcoin nebo Ethereum, protože jsou kontrolovány jediným centralizovaným subjektem.
Různé země po celém světě jsou v různých fázích výzkumu CBDC. Jak uvádí CoinDesk, v srpnu 2022 kolumbijská vláda uvedla, že zvažuje zavedení digitální měny centrální banky s cílem usnadnit transakce a omezit daňové úniky. Také plánuje zakázat hotovostní transakce pro částky přesahující 10 milionů kolumbijských pesos (52 500 korun).
Ripple byl spuštěn, aby pomohl bankám a dalším finančním institucím rychle a bez poplatků převádět peníze. Jeho zakladatelé spustili kryptoměnu XRP, která je nyní šestým největším digitálním aktivem s tržní kapitalizací 24,6 miliardy dolarů.
Žaloba na Ripple
V prosinci 2020 americká Komise pro cenné papíry a burzy uvalila na společnost Ripple žalobu ve výši 1,3 miliardy dolarů. V té tvrdí, že společnost uvedla investory v omyl a prodávala neregistrované cenné papíry v podobě tokenů XRP.
Soudní proces stále probíhá a na začátku tohoto týdne soud zveřejnil e-maily související s projevem bývalého ředitele SEC Williama Hinmana. V tom tvrdil, že Ethereum a Bitcoin nejsou cenné papíry. Podle příznivců Ripple to dokazuje, že regulátor nebyl ohledně svého postoje ke kryptoměnám konzistentní.
Navzdory tomu, že XRP zpočátku po zprávě skočilo, odborníci vyjádřili pochybnosti, zda e-maily Ripplu pomohou.
Kolumbie je pátou největší ekonomikou Latinské Ameriky a podle společnosti Chainalysis má jeden z největších trhů s kryptoměnami v regionu.