menu

0.7 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Rozhodovat o jaderných zbraních by měli lidé a ne AI, shodli se Biden a Si

Prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching se shodli na tom, že rozhodnutí ohledně použití jaderných zbraní by měli dělat lidé a ne umělá inteligence (AI). Po jejich schůzce na okraj na okraj summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Limě o tom informoval Bílý dům. Agentura Reuters píše, že jde o první takové vyjádření Spojených států a Číny, tedy zemí, které jsou jadernými mocnostmi.

Putin potvrdil novou doktrínu, rozšiřují možnosti nasazení jaderných zbraní

Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin svůj výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem, a hned poté, co Spojené státy povolily Kyjevu použít dodané rakety k úderům do hloubi ruského území, poznamenala agentura AFP.

KOMENTÁŘ: Smrt v Gaze si říká JDAM

Izrael ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Od národa po všech stránkách pronásledovaného přes národ, který si v několika krvavých válkách vybojoval svobodu a samostatnost, až po národ, který je obviňován z apartheidu. Smrt v Gaze má jméno JDAM.

Reklama

Izraelské státní zřízení je ze všech blízkovýchodních zemí nejpodobnější tomu českému. Židovský stát je standardní republikánskou demokracií evropského typu, založenou na stejných principech, na kterých stojí většina demokracií svobodného světa. Je to moderní země a dobré místo pro život. Přesto i Izrael má své třinácté komnaty.

Základní problém Izraele na rozdíl od muslimských zemí regionu není náboženský, ale politický. Vnitroizraelské sociální a ekonomické potíže, které se před časem zhmotnily v masových protestech proti bytové politice, se izraelské vlády zpravidla snaží překrýt exemplární tvrdostí na mezinárodní scéně. Levicové i pravicové kabinety sveřepě pokračují ve výstavbě nových městských částí na územích, která patří Palestincům a která izraelská armáda od roku 1967 okupuje. To vyvolává tlak nejen ze strany Organizace spojených národů, jež k zastavení osidlování okupovaných měst vyzvala už v několika rezolucích, ale také z Evropské unie a USA.

Návrat domů

Když se v březnu 2018 uskutečnila velká palestinská demonstrace nazvaná „Návrat domů“, která si kladla za cíl upozornit na to, že statisíce Palestinců živoří v uprchlických táborech, zatímco Izrael zastavuje další a další palestinskou půdu, rozpoutaly se na hranicích násilné střety. Intenzitu síly, kterou při ní obě strany používají, dokládají statistiky mrtvých a zraněných. Zatímco Izrael zaznamenal jednoho padlého a šest zraněných vojáků, na palestinské straně jde podle různých zdrojů až o 168 mrtvých a přes 17 tisíc zraněných.

V reakci na to sepsala v červnu 2018 řada významných židovských osobností v České republice, shromážděných v iniciativě Židé za spravedlivý mír, otevřený dopis izraelské vládě. V něm vyzývají k zabránění dalším masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a návratu Izraele k dřívější mírové politice, která povede k uklidnění situace v regionu.

Izrael nám na Blízkém východě skutečně je politicky, ekonomicky, historicky i společensky nejbližší. Izraelci jsou národ, se kterým se nejlépe sejdeme na základu pro společnou debatu. Jak však říká klasik, jsme-li skutečně dobrými přáteli, musíme si říkat i nepříjemné věci. A pravdou zůstává, že jakkoli je Izrael i sedmdesát let po svém vzniku v nezáviděníhodné geopolitické situaci, některé jeho vlády cíleně přilévají olej do ohně s vidinou zisku krátkodobé vnitropolitické popularity. Tím však bohužel izraelskou zahraniční politiku zbytečně vystavují hořkosti ze strany svých sousedů, mezinárodních organizací, Evropy i Spojených států.

Nemocnice

Na Izrael spáchali naprosto šílený teroristický útok. Co si myslet o těch, kteří jako součást politiky svého lidu běhají se samopaly mezi civilisty a bez rozmyslu do nich střílí. To není politika, je to zločin. A je to nelidské.

Izrael v odpovědi, jako již mnohokrát, tvrdě bombarduje cíle v Gaze. Palestinci tvrdí, že civilní, Izraelci, že teroristické. Je to kolorit, podobná věc se za poslední dvě dekády stala už mnohokrát, prakticky na každou vypálenou raketu z Pásma Gazy nebo Západního břehu Jordánu odpoví izraelské letectvo bombovým útokem. Že s sebou bomby kromě ospravedlnitelných cílů vezmou i civilisty, víme nejpozději od ničivého spojeneckého bombardování Hamburku a Drážďan během druhé světové války.

Velkou debatu však rozpoutal zásah nemocnice v Gaze, při kterém podle palestinských zdrojů v jednom okamžiku zahynulo pět set lidí, včetně desítek dětí. Zřejmě právě tohle je ta hranice, kde už končí ospravedlnitelná odplata a začíná zbytečné zabíjení nevinných.

Z tragédie se obviňují obě strany navzájem, izraelská argumentace je však doposud dosti děravá a osobně ji spíše považuji za tzv. kontrolu škod než za reálný popis situace. Není pravděpodobné, že by relativně omezený výbuch na parkovišti před nemocnicí zabil pět set lidí uvnitř budovy. To způsobí jen puma, která propadne střechou až k základům. Argumenty obou stran každopádně kulhají a my jen víme, že smrt má jméno JDAM.

JDAM

Izraelské letectvo používá k náletům primárně letouny F-16 a F-15, které pod křídly nesou pumy ráží 500, 1000 nebo 2000 liber (cca 1 tuna), často s naváděcími soupravami JDAM. Právě taková měla srovnat se zemí palestinskou nemocnici. Co je „bomba JDAM“ vlastně zač?

Joint Direct Attack Munition (JDAM) je naváděcí souprava, která mění neřízené bomby na přesně naváděnou munici pro každé počasí. Bomby vybavené systémem JDAM navádí integrovaný inerciální naváděcí systém spojený s přijímačem GPS, což jim dává slušnou přesnost a výklopnými stabilizačními plochami, které pumě dají dosah až 28 kilometrů. Naváděcí systém JDAM vyvinuly společně letectvo a námořnictvo Spojených států, odtud „joint“ ve slově JDAM. Klíčovými součástmi systému jsou ocasní část s aerodynamickými řídicími plochami a kombinovaný inerciální naváděcí systém a řídicí jednotka GPS.

Cvičení finského letectva v bombardování pomocí pum JDAM

JDAM měl vylepšit technologii bomb naváděných laserem nebo infračervenými zobrazovači, jejichž použití mohou bránit špatné pozemní a povětrnostní podmínky. Laserové vyhledávače se nyní přesto nadále montují do některých JDAM. Od roku 1998 do listopadu 2016 dokončila společnost Boeing více než 300 000 naváděcích souprav JDAM, k únoru 2020 celkem vyrobila 430 000 kompletů.

Náklady

Výhodou JDAM je, že jsou ve srovnání s alternativami, jako jsou řízené střely, levné. Původní odhad nákladů byl 40 000 dolarů za kus pro ocasní komplety. Po výběrovém řízení však vláda podepsala smlouvy se společností McDonnell Douglas (později Boeing) na dodávku za 18 000 dolarů za kus. Jednotkové náklady v dolarech běžného roku se od té doby zvýšily na 27 000 dolarů v roce 2011. K nákladům na ocasní soupravu je třeba připočítat náklady na železnou pumu řady Mk80, zapalovač a senzor přiblížení. To celkovou cenu zbraně zvyšuje na přibližně 30 000 dolarů. Pro srovnání, nejnovější střela s plochou dráhou letu Tomahawk, označovaná jako Tactical Tomahawk, stojí přes milion dolarů.

Navigační systém je inicializován přenosem dat z letadla, po uvolnění pumy se JDAM autonomně naviguje k určeným souřadnicím cíle. Souřadnice cíle mohou být do letounu vloženy před vzletem. Stejně tak ručně změněny posádkou za letu před vypuštěním zbraně nebo zadány datovým spojením z palubního zaměřovacího zařízení LITENING. V nejpřesnějším režimu poskytuje systém JDAM minimální přesnost zbraně 5 metrů, je-li k dispozici signál GPS. Pokud je signál GPS rušen nebo ztracen, může JDAM stále dosáhnout kruhové odchylky 30 metrů nebo méně.

GPS zvyšuje přesnost

Zavedení navádění GPS do zbraní přineslo několik zlepšení v boji vzduch-země. Prvním z nich je skutečná možnost použití za každého počasí. GPS není ovlivněno deštěm, mraky, mlhou, kouřem ani umělými zatemňovacími prostředky. Předchozí přesně naváděné zbraně spoléhaly na vyhledávače využívající infračervené záření, vizuální světlo nebo odražený laserový bod, které „viděly“ pozemní cíl. Tyto vyhledávače nebyly účinné, pokud cíl zakrývala mlha, mraky a déšť v nízkých výškách nebo prach a kouř.

I přes svou přesnost má použití JDAM svá rizika. Dne 5. prosince 2001 JDAM shozená letounem B-52 v Afghánistánu málem zabila Hamída Karzáího. Stalo se to ve chvíli, kdy Karzáí vedl protitálibánské síly spolu s týmem speciálních sil americké armády. Početná skupina vojáků Tálibánu se utkala s Karzáího muži a jejich americkými kolegy a téměř je přemohla. Velitel amerických speciálů požádal o blízkou leteckou podporu, aby zasáhl pozice Tálibánu ve snaze zastavit jejich postup. Následně letoun svrhl JDAM, která však místo na pozice Tálibánu zasáhla afghánsko-americké pozice. Zabila tři osoby a 20 dalších zranila.

Vyšetřováním incidentu se zjistilo, že tým speciálních sil v určitém okamžiku během bitvy vyměnil baterii v přijímači GPS. Tím způsobil, že se zařízení vrátilo do výchozího stavu a zobrazovalo své vlastní souřadnice. Vojáci si to neuvědomili a předali tak své vlastní souřadnice bombardéru.

JDAM v Česku

Naše letectvo až doposud pumy JDAM nevyužívalo, s objednávkou letounů však učinilo objednávku také na pumy JDAM. Naše armádní složky mají zájem o dvanáct dvoutisíciliberních (cca 950kg) pum ve verzích Mk-84. Jde o standardní verzi tříštivo-trhavé bomby. Případně BLU-109, což je prakticky stejná puma pouze uzpůsobená k prorážení tvrdší ochrany cíle (tzv. „bunker buster“). K tomu přiobjednává stejný počet přídavných setů JDAM.

Vojenská technologie sama samozřejmě nemůže za to, co napáchá. Vyvinuli ji lidé a lidé stojí za jejím použitím. Ať už jde o teroristické bojůvky Hamásu, nebo letouny izraelského letectva vysoko v mracích, obě strany by měly v první řadě ušetřit svých politických rozporů civilisty. Ti totiž, jako v každé válce, doplácí na ozbrojené nepřátelství nejvíce.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nejmladší objevená planeta odhaluje nové poznatky o vzniku planet

Astronomové objevili jednu z nejmladších planet ve vesmíru. Tento objev nejen potvrzuje, že planety mohou vznikat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, ale také naznačuje, že formování planet může být složitější, než jsme si mysleli. Planeta IRAS 04125+2902 b, která je od Země vzdálená více než 500 světelných let, přináší vzácný pohled na rané fáze planetárního vývoje.

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kandidátem premiérovy strany na polského prezidenta bude varšavský primátor

Za stranu polského premiéra Donalda Tuska, Občanskou koalici, bude v květnových prezidentských volbách kandidovat varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Ve vnitrostranickém hlasování vyhrál nad ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským, oznámila dnes polská média po jednání vedení Občanské koalice. Hlasovat ve vnitrostranických primárkách mohlo více než 25.000 lidí prostřednictvím SMS. Ze zaslaných 22.126 hlasů získal Trzaskowski skoro 75 procent a Sikorski více než 25 procent, napsal list Gazeta Wyborcza. Jde o druhou Sikorského porážku, v roce 2015 prohrál primárky s pozdějším prezidentem Bronisławem Komorowským.

Nejméně 11 lidí zabil ranní izraelský úder v centrálním Bejrútu

Nejméně 11 lidí zabil a 23 dalších zranil izraelský vzdušný úder, který dnes ráno zasáhl centrální část Bejrútu. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura AP. Nejméně čtyři údery provedl Izrael dnes ráno na jižním předměstí libanonské metropole. Cíle v Libanonu v posledních třech měsících Izrael intenzivně ostřeluje v rámci svého tažení proti proíránskému šíitskému hnutí Hizballáhu, které naopak útočí na izraelské území.

Zelenskyj: Obilí z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem 20 milionu lidí

Obilí vyvezené z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem na 20 milionů lidí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě. Na vrcholné schůzce vystoupil také český ministr zahraničí Jan Lipavský, který druhým dnem pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Společným úkolem mezinárodního společenství je podle něj zajistit, aby ukrajinské obilí bylo i v době ruské invaze dostupné všem těm, kdo ho potřebují.

Soud odmítl žádost Diddyho o domácí vězení na ostrově

Sean "Diddy" Combs, známý hudební magnát, zůstává za mřížemi, protože soudce zamítl jeho návrh na domácí vězení na luxusním ostrově Star Island. Jeho právníci nyní usilují o možnost přemístit ho do přísně střeženého bytu v New Yorku. Co přineslo poslední slyšení?

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nejmladší objevená planeta odhaluje nové poznatky o vzniku planet

Astronomové objevili jednu z nejmladších planet ve vesmíru. Tento objev nejen potvrzuje, že planety mohou vznikat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, ale také naznačuje, že formování planet může být složitější, než jsme si mysleli. Planeta IRAS 04125+2902 b, která je od Země vzdálená více než 500 světelných let, přináší vzácný pohled na rané fáze planetárního vývoje.

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kandidátem premiérovy strany na polského prezidenta bude varšavský primátor

Za stranu polského premiéra Donalda Tuska, Občanskou koalici, bude v květnových prezidentských volbách kandidovat varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Ve vnitrostranickém hlasování vyhrál nad ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským, oznámila dnes polská média po jednání vedení Občanské koalice. Hlasovat ve vnitrostranických primárkách mohlo více než 25.000 lidí prostřednictvím SMS. Ze zaslaných 22.126 hlasů získal Trzaskowski skoro 75 procent a Sikorski více než 25 procent, napsal list Gazeta Wyborcza. Jde o druhou Sikorského porážku, v roce 2015 prohrál primárky s pozdějším prezidentem Bronisławem Komorowským.

Nejméně 11 lidí zabil ranní izraelský úder v centrálním Bejrútu

Nejméně 11 lidí zabil a 23 dalších zranil izraelský vzdušný úder, který dnes ráno zasáhl centrální část Bejrútu. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura AP. Nejméně čtyři údery provedl Izrael dnes ráno na jižním předměstí libanonské metropole. Cíle v Libanonu v posledních třech měsících Izrael intenzivně ostřeluje v rámci svého tažení proti proíránskému šíitskému hnutí Hizballáhu, které naopak útočí na izraelské území.

Zelenskyj: Obilí z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem 20 milionu lidí

Obilí vyvezené z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem na 20 milionů lidí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě. Na vrcholné schůzce vystoupil také český ministr zahraničí Jan Lipavský, který druhým dnem pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Společným úkolem mezinárodního společenství je podle něj zajistit, aby ukrajinské obilí bylo i v době ruské invaze dostupné všem těm, kdo ho potřebují.

Soud odmítl žádost Diddyho o domácí vězení na ostrově

Sean "Diddy" Combs, známý hudební magnát, zůstává za mřížemi, protože soudce zamítl jeho návrh na domácí vězení na luxusním ostrově Star Island. Jeho právníci nyní usilují o možnost přemístit ho do přísně střeženého bytu v New Yorku. Co přineslo poslední slyšení?

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.
Reklama
Reklama