Je možné pokrýt veškerou energetickou spotřebu obnovitelnými zdroji? Podle nové studie britských vědců technicky i ekonomicky ano. Důležité však je naučit se energie efektivně skladovat a najít k rychlému přechodu politickou vůli. Informoval o tom magazín PV.
Obnovitelné zdroje energie jsou v poslední době kvůli energetické krizi a klimatickým změnám žhavým tématem v globálních diskusích. Slunce, vítr a voda jsou cestou v řešení hned několika světových problémů současně.
Zelené energie budou v nedaleké budoucnosti představovat větší část globálního energetického koktejlu. A jak jednotlivé státy stanovují cíle pro další zvyšování jejich zastoupení v energetice, panují určité obavy z proveditelnosti tohoto přechodu.
Study finds 100% renewables would pay off within 6 years: New research from Stanford University researcher Mark Jacobson outlines how 145 countries could meet 100% of their business-as-usual energy needs with wind,… https://t.co/qaKFUJLU3X #solarenergy #solar #sustainability pic.twitter.com/ywAcqq2shZ
— pvmagazineIndia (@pvmagazineindia) August 10, 2022
Přechod na obnovitelné energie bude nákladný a povede ke ztrátě mnoha pracovních míst ve fosilním odvětví. Kromě toho se svět hodlá spoléhat na nepředvídatelné meteorologické jevy. Pokud přestane foukat vítr a svítit slunce, máme na krku další energetickou krizi.
Magazín PV informoval o studii vědců ze Stanfordovy univerzity, kteří analyzovali energetickou situaci ve 145 zemích světa. Všechny tyto státy by podle jejich výsledků mohly pokrýt sto procent energetických potřeb pouze zelenou energií.
Náplast na několik problémů světa
Práce publikovaná v odborném časopise Energy & Environmental Science uvádí, že bychom však museli energii efektivně skladovat v bateriích. V případě zhoršených meteorologických podmínek by tak nedošlo k výpadku dodávek.
Tuto možnost ale technologicky máme, je totiž v úspěšném vývoji. Technologie pro tento skok jsou už dostupné a komerčně využitelné v dostatečném množství.
Studie zjistila, že vysoké náklady tohoto přechodu by se nám vrátily velice rychle, do pouhých šesti let. Přechod na zelenou energii by navíc vytvořil 28 milionů pracovních míst, tedy více, než kolik by jich zaniklo ve fosilním odvětví.
Čistý úbytek pracovních míst by zaznamenaly pouze země více závislé na fosilních palivech, jako je Rusko, Kanada a části Afriky. Ačkoli je kompletní přechod na obnovitelné zdroje energie globálně možný, existuje řada nejistot.
„Jednou z nejistot je, zda lze získat k dostatečně rychlému přechodu politickou vůli,“ řekl hlavní autor studie Mark Jacobson. „Pokud bychom politickou vůli našli, pak by měl přechod na čistou energii snížit energetické potřeby, náklady, úmrtnost ze znečištění ovzduší, globální oteplování, energetickou nejistotu,“ uvedl Jacobson, „a vytvářet nová pracovní místa.“