Americký prezident Joe Biden zmírnil tresty 37 ze 40 federálních odsouzenců k trestu smrti. Změnil je na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Informuje o tom BBC, NPR a další servery.
Mezi tři osoby, které byly z tohoto opatření vyloučeny, patří atentátník z bostonského maratonu a muž, který v roce 2018 zabil židovské věřící, píše BBC.
Biden commutes death sentences of child killers and mass murderers 2 days before Christmas https://t.co/NX7Fg292oD pic.twitter.com/HWqe9QK0U6
— New York Post (@nypost) December 23, 2024
Biden ve svém prohlášení uvedl, že je „více než kdy jindy přesvědčen, že musíme zastavit používání trestu smrti na federální úrovni“. Jeho opatření nezahrnuje více než 2 000 osob odsouzených k trestu smrti soudy jednotlivých států USA.
Bidenovo rozhodnutí přichází před lednovým návratem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Právě ten v době svého působení v úřadu federální popravy obnovil.
Mezi těmi, kterým Biden udělil milost, je devět lidí odsouzených za vraždy spoluvězňů, čtyři za vraždy spáchané při bankovních loupežích a jeden, který zabil vězeňského dozorce.
„Nenechte se mýlit: odsuzuji tyto vrahy, truchlím nad oběťmi jejich odporných činů a cítím bolest za všechny rodiny, které utrpěly nepředstavitelnou a nenapravitelnou ztrátu,“ řekl Biden.
Mezi těmi, kterým byla udělena milost, je i bývalý neworleanský policista Len Davis, který řídil drogový gang zahrnující další policisty a zorganizoval vraždu ženy.
Trump chce popravovat i obchodníky s drogami
V celách smrti zůstávají tři lidé: Džochar Carnajev, který v roce 2013 pomohl provést bombový útok na bostonský maraton, a zapřisáhlý bělošský supremacista Dylann Roof, který v roce 2015 zastřelil devět černošských návštěvníků kostela v Charlestonu v Jižní Karolíně. Popravě neunikne ani Robert Bowers, který v roce 2018 zabil 11 židovských věřících při masové střelbě v synagoze Strom života v Pittsburghu.
Biden vedl kampaň jako odpůrce trestu smrti a ministerstvo spravedlnosti po jeho nástupu do funkce prezidenta vydalo moratorium na jeho používání na federální úrovni.
Od roku 2003 nebyl v USA popraven žádný federální vězeň, dokud Trump v červenci 2020 popravy na federální úrovni neobnovil. Během svého prvního funkčního období dohlížel Trump na 13 případů smrti smrtící injekcí během posledních šesti měsíců své vlády.
Během své předvolební kampaně Trump naznačil, že rozšíří používání trestu smrti i na obchodníky s lidmi a drogami a také na migranty, kteří zabíjejí americké občany.
Biden ve svém prohlášení zřejmě odkázal na Trumpovy záměry, když řekl, že nemůže „s čistým svědomím stát opodál a nechat novou administrativu obnovit popravy, které jsem zastavil“. Jak píše server NPR, k tomuto kroku Bidena vyzvala řada osobností včetně papeže Františka.
Kontroverzní milost pro syna
Podle amerického práva nemůže tato rozhodnutí o milosti zvrátit prezidentův nástupce.
Bidenovo rozhodnutí nebude mít dopad na lidi odsouzené k trestu smrti státními soudy, kterých je podle Informačního centra pro trest smrti asi 2 250. Za Bidenova prezidentství bylo vykonáno více než 70 státních poprav.
Trest smrti byl zrušen ve 23 z 50 států USA. V šesti dalších státech, včetně Arizony, Kalifornie, Ohia, Oregonu, Pensylvánie a Tennessee, platí moratorium.
Začátkem tohoto měsíce Biden zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Omilostnil také svého syna Huntera Bidena, který byl odsouzen za dva trestné činy. Již dříve v září se přiznal k daňovým obviněním a v červnu byl shledán vinným z nelegálního užívání drog a držení zbraně – stal se tak prvním dítětem úřadujícího prezidenta, které bylo odsouzeno za trestný čin.
Ústava USA nařizuje, že prezident má širokou „pravomoc udělovat milosti a odpuštění za trestné činy proti Spojeným státům, s výjimkou případů impeachmentu“.