menu

-1.2 C
Czech
Neděle 19. ledna 2025

Sparta Praha získala dánskou posilu z italských Benátek

Pětadvacetiletý záložník Magnus Kofod Andersen se stává novou tváří Sparty Praha. Klub získal Dána z italského klubu Benátky, kde působil od roku 2022. K týmu se připojí na soustředění ve španělské Marbelle a začne trénovat od pondělí.

Konec nejlepší stíhačky: F-22 se chystá do důchodu

Lockheed Martin F-22 Raptor je prvním stíhacím letounem páté generace a dodnes je (i v konkurenci F-35) naprostou špičkou leteckých technologií. I proto nikdy nebyl exportován a jeho jediným uživatelem zůstaly od prvního dne pouze Spojené státy. Zdá se však, že dny nejlepšího vojenského letadla všech dob jsou sečteny.

Stíhačky F-22 disponují jedinečnou a ničivou kombinací obratnosti, kinetického výkonu, nízké pozorovatelnosti a situačního povědomí v kombinaci s arzenálem smrtících zbraní vzduch-vzduch a vzduch-země dlouhého dosahu. To vše mu umožňuje proniknout, operovat a ovládnout i ten nejlépe chráněný vzdušný prostor, uprostřed nepřátelských zón protiletadlových řízených střel a nepřátelských bojových letounů.

Mnozí jsou přesvědčení, že F-22 Raptor je jediným skutečným stíhacím letounem páté generace na světě, nabízí pokročilý stealth, extrémní výkon, datovou fúzi a pokročilou údržbu, stejně jako schopnost supercruise (schopnost dosáhnout a udržet rychlost zvuku bez použití přídavného spalování) a extrémní obratnost. Poslední dvě charakteristiky například F-35 postrádá.

Reklama

Letoun F-22 konstruktéři navrhli tak, aby rychle a na velké vzdálenosti vytvářel vzdušnou nadvládu a následně odrazil všechny hrozby, které by se mohly pokusit o přístup k jednotkám amerických a spojeneckých sil. Raptor je stejně působivý při obranných i útočných operacích. Dokáže bránit určitý bod lépe než cokoli jiného, ale také s nepřekonatelnou schopností udeřit tvrdě a hluboko a s velkou přesností. To vše při poskytování bezkonkurenčního situačního přehledu. Pouze F-22 by USA poskytla schopnost beztrestně operovat v těžce bráněném bojovém prostoru a pouze F-22 by mohla zajistit politicky udržitelný poměr kvality proti špičkovým letounům potenciálních nepřátel.

Opona

Přes to všechno nyní USAF tlačí na vyřazení všech svých F-22 ve střednědobém horizontu v rámci svého plánu racionalizace své stíhací flotily ze sedmi typů letounů na čtyři. Nahrazení stíhaček Raptor programem NGAD (Next Generation Air Dominance) je nesporné. Připomeňme však, že F-22 přežijí F-15 i F-16.

F-22 Raptor je tak jistě nejpřekvapivější obětí plánovaného snížení počtu typů stíhacích letounů USAF na čtyři, F-22 je stále nejschopnějším stíhacím letounem na světě, který poskytuje bezprecedentní vzdušnou nadvládu. Před nástupem Raptoru se hovořilo o vzdušné nadvládě jako schopnosti operovat v daném čase a na daném místě bez nepřiměřených zásahů ze strany protivníka. Vzdušná převaha zajišťuje volnost akce, ochranu před útokem, volnost útoku a volnost přístupu.

Vzdušná nadvláda však jde ještě dál, když nepřátelské letectvo není schopno účinně zasáhnout kdekoli v rámci daného operačního prostoru. F-22 pokročil ve schopnostech, poskytl totiž absolutní vzdušnou nadvládu, díky které mají velitelé úplnou kontrolu nad vzduchem. A proto také schopnost diktovat podmínky jakéhokoli střetnutí.

NGAD armáda nabízí coby náhradu mocného Raptoru. Armáda však plánuje snížit počet letounů F-22 ještě předtím, než připraví jejich náhradu. A to budí ještě větší kontroverze. Ve své žádosti o rozpočet na rok 2024 navrhuje vyřazení 32 letounů F-22 Block 20 z počtu 37. A přestože se letouny varianty Block 20 v současné době používají k výcviku, jsou natolik nesynchronizované s bojovou variantou Block 35, že se piloti musí odnaučit návyky vytvořené na starší verzi, než se z nich stanou zkušení operátoři F-22.

Americké letectvo naroste

Modernizace staršího typu by přitom stála 3,5 miliardy dolarů a dalších 3,5 miliardy by stál jeho provoz do konce desetiletí. To odborníci považují za neúměrně vysoké náklady a nežádoucí přesměrování zdrojů z programu NGAD. Mohlo by to také odvést lidské a inženýrské zdroje od úsilí o modernizaci „Block 4“ letounu F-35. Mnozí s tím však nesouhlasí. Výbory americké Sněmovny reprezentantů i Senátu pro ozbrojené služby (které jménem Kongresu dohlížejí na financování a dohled nad Pentagonem) se snaží přimět americké letectvo, aby si ponechalo a modernizovalo 32–33 letounů F-22 Block 20. Právě ty, které navrhlo vyřadit v rámci svých návrhů rozpočtu na příští rok.

Již nyní totiž panují obavy, že flotila taktických letounů USAF je příliš malá. 48 stíhacích letek (a 9 útočných) znamená přibližně 2 000 letounů. Vlastní studie amerického letectva o požadavcích na taktické letectvo je tajná. Generál Mark Kelly, tehdejší velitel Velitelství vzdušných sil USAF, však podpořil závěry studie „Air Force We Need“ z roku 2018. Ta požaduje 62 letek stíhacího letectva.

Snížení počtu typů ve službě, aniž by se snižovaly celkové počty, je náročný úkol. Vyžádá si velké investice a stálý přísun nových letounů. Americké letectvo spočítalo, že bude muset každý rok nakoupit nejméně 72 nových stíhacích letounů. Jen tak dosáhne požadovaného stavu sil při udržení schopností. Vyřazování letounů F-22 v době, kdy je stíhaček takový nedostatek, by se tak zdálo jako chyba. Zvláště když generálové flotilu F-22 vždy považovali za příliš malou a přetíženou. A to i přesto, že je tento letoun nejschopnějším stíhačem pro vybudování vzdušné nadvlády na světě.

Cesta do muzea

Pokud politici povolí USAF vyřadit letouny F-22 Block 20, letci je budou muset nahradit podobným počtem letounů Block 30/35. Tím se výrazně sníží počet letounů Raptor pro operační úkoly v první linii. Z první linie tak letectvo fakticky vyřadí ekvivalent více než dvou letek.

I konkurenční výrobci dnes uznávají, že jejich výrobky jsou přinejlepším „až druhé“ za letounem F-22 Raptor. Proto bude zajímavé sledovat, jestli se nad dnes již legendárním typem zavře voda. A fanoušci letectví jej budou moci nadále obdivovat pouze v muzeích.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

Jak snížit riziko demence a udržet mozek zdravý

Demence, která postihuje paměť a schopnost běžného fungování, může do roku 2060 zdvojnásobit svůj výskyt. Podle AP se odhaduje, že v USA každý rok přibude milion nových případů. Největší riziko představuje věk, ale odborníci uvádějí, že správný životní styl dokáže toto riziko významně snížit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.
Reklama

DOPORUČUJEME

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

Jak snížit riziko demence a udržet mozek zdravý

Demence, která postihuje paměť a schopnost běžného fungování, může do roku 2060 zdvojnásobit svůj výskyt. Podle AP se odhaduje, že v USA každý rok přibude milion nových případů. Největší riziko představuje věk, ale odborníci uvádějí, že správný životní styl dokáže toto riziko významně snížit.

Nové objevy v zemském plášti zpochybňují dosavadní teorie

V hlubokých částech zemského pláště byly odhaleny zatím neznámé anomálie, které podle některých vědců mohou představovat pozůstatky dávné zemské kůry. Tento nález otevírá diskusi o validitě současných představ o tektonických procesech a vývoji naší planety.

NASA po dlouhé přestávce plánuje první výstupy do volného vesmíru

NASA po sedmiměsíční přestávce způsobené technickými problémy se skafandry obnoví volné výstupy do volného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dvě mise jsou naplánovány na 16. a 23. ledna. Astronauti se zaměří na opravu klíčového vybavení a sběr vzorků.

Jak daleko do minulosti vidíme vesmír?

Pozorování vesmíru je pohledem do minulosti. Světlo, které k nám dorazí, ukazuje objekty tak, jak vypadaly v době, kdy ho vyslaly. Nejbližší zdroje světla, jako je Slunce, jsou od nás vzdáleny jen několik minut. Světlo hvězd a galaxií je staré tisíce, miliony nebo dokonce miliardy let.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.

V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku

Podezření na nakažení dalšího zvířete slintavkou a kulhavkou se v Německu nepotvrdilo. Stanici Deutschlandfunk to dnes řekl ministr zemědělství Cem Özdemir. Regionální deník Märkische Oderzeitung ve čtvrtek uvedl, že po potvrzení vysoce infekční nemoci v chovu buvolů nedaleko Berlína veterináři zkoumají další podezřelý případ v jiném chovu. Odborná laboratoř ale nákazu nakonec nepotvrdila.

Putin a Pezeškján podepsali dohodu o partnerství mezi Ruskem a Íránem

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje užší vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Neobsahuje však klauzuli o vzájemné obraně podobnou té, jíž zahrnuje pakt mezi Moskvou a Severní Koreou, upozornila agentura Reuters.

Útočník ze slovenského gymnázia měl dlouhou historii násilí

Osmnáctiletý student, který na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi zabil učitelku a spolužačku, měl za sebou opakované násilné incidenty. Podle soudní dokumentace z roku 2022 napadl svou spolužačku a jiné vyhrožoval smrtí. Už tehdy mu soud zakázal přibližovat se k obětem, ale trest odnětí svobody dostal pouze podmíněně.
Reklama
Reklama