V roce 2017 došlo v Demokratické republice Kongo k vraždě dvou vyšetřovatelů OSN. Vojenský soud v sobotu v souvislosti s tím v hromadném procesu odsoudil 51 lidí k trestu smrti, několik z nich v jejich nepřítomnosti. Informuje o tom deník The Guardian, BBC a DW.
Desítky lidí jsou již téměř 5 let souzeny kvůli vraždě Michaela Sharpa a Zaidy Catalán. Soud nyní vynesl pro 51 lidí rozsudek smrti. V roce 2003 ale země vyhlásila moratorium na popravy a trest smrti je tak běžně nahrazován doživotním vězením, uvádí The Guardian.
Američan Michael Sharp a Švédka/Chilanka Zaida Catalán zmizeli, když zkoumali násilí v regionu Kasai jménem Rady bezpečnosti OSN. Konkrétně se zabývali masovými hroby souvisejícími s konfliktem mezi vládou a místní skupinou.
Během tohoto konfliktu zahynulo kolem 3 400 lidí a desetitisíce lidí opustily své domovy. K utišení konfliktu došlo v polovině roku 2017 (započal v srpnu roku 2016).
Konžští představitelé obvinili z vražd OSN expertů milice Kamuina Nsapu. Podle červnové zprávy z roku 2017 se ale na vraždě mohli podílet příslušníci státní bezpečnosti, uvádí The Guardian.
OSN byla šokována a generální tajemník António Guterres řekl dle BBC, že organizace „udělá vše pro to, aby zajistila, že spravedlnost bude vykonána“.
22 obviněných je na útěku
Žalobci nyní požadovali trest smrti pro 51 z 54 obviněných, z nichž 22 je na útěku. Dle deníku The Guardian se jednalo o obvinění z vraždy, terorismu, účasti na povstaleckém hnutí a válečného zločinu.
Mezi hlavními obviněnými byl plukovník Jean de Dieu Mambweni, který se podle žalobců spolčil s ozbrojenci a poskytoval jim munici, uvádí The Guardian. Ten obvinění odmítl.
Mambweni byl nakonec jedním z mála, kteří nedostali rozsudek smrti. Byl odsouzen k deseti letům vězení, dle deníku za „neuposlechnutí rozkazu a neposkytnutí pomoci osobě v nebezpečí“.
Proti sobotnímu rozsudku je možné se odvolat k nejvyššímu vojenskému soudu v Kinshase. Ministryně zahraničí Švédska Ann Linde uvedla, že „vlajka Švédska důrazně odmítá použití trestu smrti za všech okolností bez výjimky.“ Vraždy ale označila za „ohavné“.