Kongres Spojených států chystá hlasování o dalším omezení amerických investic v Číně, které přispívají k její technologické a vojenské modernizaci. Návrh zákona má rozšířit legislativu, jež omezuje americké financování čínského technologického rozvoje, schválenou ministerstvem financí v říjnu. Informují o tom Reuters a CNBC.
Kongres má podle agentury Reuters odvolávající se na zákonodárce obeznámené se situací v příštích dnech hlasovat o dalším omezení amerických investic v Číně.
Návrh zákona rozšíří legislativu navržené ministerstvem financí v červnu a schválené v říjnu. Ta omezuje financování tří čínských technologických sektorů – mikroelektroniky, kvantové informační technologie a některých systémů AI.
The U.S. Congress is set to vote in the coming days on a proposed bill aimed at limiting American investments in China. This measure is part of a broader set of regulations announced by the U.S. Treasury Department in October.
— NIC NEWS (@NICNewsEn) December 18, 2024
The regulations specifically target investments in pic.twitter.com/DVU1Sy6G1c
Zákon vejde podle televize CNBC v platnost 2. ledna a na jeho dodržování bude dohlížet nový orgán ministerstva financí Office of Global Transactions.
Spojené státy považují za největší hrozbu pro národní bezpečnost právě Čínu a obávají se jejího posilujícího vlivu v Indo-Pacifiku a možné agrese vůči Tchaj-wanu, která může vést až ke třetí světové válce a způsobit vážné škody na globální ekonomice.
U čínských firem končí miliardy
Experti varují, že manévry kolem ostrova z posledních let nejsou cvičení, ale příprava na skutečnou blokádu a invazi do demokratického státu. Čína může podle amerických představitelů napadnout Tchaj-wan do roku 2027. Někteří odborníci ale tvrdí, že Peking má úplně jiné starosti – jako třeba stabilizovat svou chabou ekonomiku.
USA se však snaží omezit čínské vojenské a technologické schopnosti, například regulací vývozu technologií potřebných k produkci pokročilých čipů.
Američtí zákonodárci kritizují americké poskytovatele indexů, že nasměrovali miliardy dolarů od amerických investorů do akcií čínských společností, což podle nich umožnilo rychlejší rozvoj čínské armády. Chtějí tyto finanční toky omezit, aby zabránili komunistickému státu vyvíjet například špičkové počítačové systémy pro prolamování kódů nebo vojenské stíhačky nové generace.
„Už roky jsem sledovala, jak americké dolary a duševní vlastnictví pohánějí technologie a schopnosti Číny. Tato legislativa staví na předpisech, které letos zavedla Bidenova administrativa. Připravujeme půdu pro pokračující úsilí o ochranu a obnovu našich kritických národních schopností,“ uvedla členka sněmovny reprezentantů Rosa DeLauro.
Legislativa má také omezit čínské investice do nemovitostí na americké půdě, čímž zabrání čínské přítomnosti poblíž citlivé infrastruktury.