Moderátor konspirační talk show Alex Jones by měl osmi rodinám obětí střelby na základní škole Sandy Hook a jednomu prvnímu zasahujícímu zaplatit odškodné ve výši 965 milionů dolarů. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Rozhodla o tom porota u soudu v Connecticutu. Završila tak několikatýdenní soudní proces, který ukázal, jak vážné škody způsobily lži tohoto konspiračního teoretika.
BREAKING: A jury says Infowars host Alex Jones should pay $965 million to people who suffered from the lie that the Sandy Hook mass shooting was a hoax. https://t.co/EsVsKLFnVa pic.twitter.com/DErzu4oKE0
— The Associated Press (@AP) October 12, 2022
Rozhodnutí poroty by mohlo zmenšit nebo dokonce zničit Jonesovo mediální impérium Infowars. Jde asi o nejznámější konspirační server, který vznikl za vlády bývalého prezidenta George W. Bushe. Za svůj jej pak přijal prezident Donald Trump.
Žalobci a jejich advokáti byli při čtení rozhodnutí poroty viditelně dojatí. Rozhodnutí představuje klíčový moment v několikaletém procesu, který začal v roce 2018. Rodiny obětí tehdy podnikly právní kroky proti Jonesovi a jeho společnosti Free Speech Systems, mateřské společnosti mediální organizace Infowars.
Jones po masové střelbě v roce 2012, při níž zahynulo 26 lidí, opakovaně nepodloženě tvrdil, že incident byl zinscenovaný. Údajně kvůli tomu, aby vláda sebrala lidem zbraně. Rodiny obětí a zasahující byli podle něj ve skutečnosti „krizoví herci“ a nikdo doopravdy nezemřel. Žalobci v průběhu celého procesu dojemně popisovali, jak tyto lži vyvolaly neutuchající šikanu vůči nim a umocnily citové utrpení ze ztráty jejich blízkých.
Mezi žalobci v procesu byli kromě rodinných příslušníků osmi studentů a zaměstnanců školy také jeden agent FBI, který na místě zasahoval. Všechny tři případy byly zhuštěny do jediného soudního řízení.
Jones nebyl při vynesení rozsudku v soudní síni přítomen. Živě přenášel, když se rozhodnutí poroty četlo u soudu. Její rozhodnutí ve svém pořadu Infowars zesměšňoval a využil ho k získávání finančních prostředků.
Peníze Jones nemá
Není jasné, kdy a kolik peněz žalobci nakonec uvidí. Jones uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Také během vysílání řekl, že „nejsou peníze“ na zaplacení obrovské částky, kterou porota žalobcům přiznala.
Christopher Mattei, právní zástupce žalobců, naléhal na porotce, aby přiznali nejméně půl miliardy dolarů za to, že trvale znetvořili životy jeho klientů. Tato částka by podle něj představovala více než 550 milionů online zobrazení, které údajně Jonesova lež o Sandy Hook na internetu získala.
„Možná si řeknete, že je to astronomická částka. Je,“ řekl Mattei. „Je to přesně to, k čemu se Alex Jones odhodlal. To je to, co vybudoval. Vybudoval stroj na lži, který mohl tyto věci protlačit. Sklízí, co zasel.“
Mattei po vynesení rozsudku podle CNN pochválil porotce.
„Verdikt poroty je svědectvím o této odvaze. Potvrzení toho, že lidé dobré vůle, oddaní pravdě, vědomi si své odpovědnosti vůči spoluobčanům, se mohou spojit, aby ochránili nevinné. Odhalili lži vydávané za pravdu a napravili historickou křivdu,“ řekl Mattei novinářům před budovou soudu.
Nejprve lhal, pak změnil názor
Rozhodnutí v Connecticutu přichází dva měsíce poté, co samostatná porota v Texasu rozhodla, že Jones a jeho společnost by měli dvěma rodičům ze Sandy Hook, kteří se v tomto státě soudili, přiznat téměř 50 milionů dolarů. Ještě tento měsíc bude soudce v tomto případu zvažovat, zda snížit trestní odškodnění přiznané podle texaského práva.
Jones o střelbě v roce 2012 zpočátku lhal, později však přiznal, že k masakru došlo, protože čelil mnoha žalobám. Nyní uznává, že incident se na sto procent stal, uvádí BBC.
Během posledního soudního procesu příbuzní obětí Sandy Hook poskytli emotivní svědectví. Vyprávěli, jak Jonesovy lži o střelbě trvale změnily jejich životy a umocnily bolest ze ztráty jejich blízkých.
Jones, který byl podroben křížovému výslechu ze strany advokátů žalobců, ale rozhodl se nevypovídat na svou obhajobu, jak bylo původně plánováno, se snažil vylíčit sám sebe jako oběť promyšleného spiknutí „deep state“ proti němu.
V obzvláště výbušném okamžiku soudního procesu se Jones utkal s právním zástupcem žalobců a obvinil ho z „honby za penězi“. U soudu se pak pustil do neurvalého řečnění o „levičácích“.
Soudkyně, která na případ dohlížela, Jonese během jeho výpovědi několikrát napomenula. V jednu chvíli ho dokonce varovala, že pokud bude porušovat její pravidla, může se dopustit pohrdání soudem.
Jones celý proces tehdy zpochybnil, soud označil za „zaujatý“ a soudkyni nazval „tyranem“. Již naznačil, že se hodlá odvolat.