Česká obchodní inspekce (ČOI) informovala o výsledcích kontroly nabíječek, kterou provedla v roce 2019. Zaměřila se tehdy na nabíječky pro telefony, notebooky a obyčejné baterie.
Kontrole podrobila 11 modelů, přičemž chyby našla hned v několika případech. Vážnost situace zdůrazňuje zejména to, že i při takto nízkém počtu testovaných typů se našel jeden, který podle ČOI představuje „vážné bezpečnostní riziko„. Používáním prý mohlo dojít k úrazu až smrti uživatele.
Kontroly provedla ČOI ve spolupráci s ostatními členskými státy EU v rámci speciální akce. Češi se konkrétně zaměřili na nabíječky nabízené v jejich zemi. V 10 případech kontrolovali distributory, v 1 případě přímo dovozce. Z 11 modelů nabíječek odebrala ČOI na blížší testování 9 typů – 3 USB nabíječky, 3 nabíječky pro notebooky a 3 univerzální nabíječky pro běžné baterie.
Kontrole nevyhověly 4 modely nabíječek z technických důvodů a 1 kvůli administrativě. Jak jsme zmínili na začátku, z výrobků chybných po technické stránce byl 1 vyhodnocen jako nebezpečný. Jde o univerzální nabíječku na baterie. ČOI před tímto modelem vydala oficiální varování i na svých stránkách .
Potenciální nebezpečí představují ale i některé rychlonabíječky. Koncem minulého měsíce na to upozornili bezpečnostní experti z firmy Tencent. Demonstrovali konkrétní způsob, jakým lze v rychlonabíječce upravit firmware. Ten nesprávně zareaguje na připojený telefon a může jej zničit, dokonce až podpálit.