Néti je malá konvička, kterou jogíni používají pro výplach nosu. Jedná se o tradiční ájurvédskou techniku, která se praktikuje jako součást denní hygieny. Tento nástroj se doporučuje hlavně lidem trpícím alergií, astmatem nebo častými rýmami. Můžete ji použít i pokud máte pocit, že na vás něco leze. Je také účinným preventivním opatřením, které udrží vaše dýchací cesty čisté.
Výplach nosu slanou vodou zní pro mnoho lidí dost děsivě. Vzbuzuje dojem alternativní a nepříjemné metody. A co když se u toho utopím? Není se čeho obávat, je to šetrný rituál, na který si rychle zvyknete. Odměnou vám bude nejen snadné dýchání, ale i lepší odolnost proti nachlazení a různým virovým onemocněním.
Hlubší smysl néti podle ájurvédy
Podle ájurvédy funkce nasálního zavlažování úzce souvisí s udržováním rovnováhy v kapha dóše. Dóša je základní energetická charakteristika. Základem zdraví je rovnováha tří dóš. Kapha dóša je principem vody a země. Funkce kapha dóši je spojená s imunitním systémem. Podle ájurvédy tělo každý den prochází řadou změn – ráno převažuje kapha (voda/země), v poledne pitta (ohnivý element) a večer pak váta (princip vzduchu). Převaha kapha dóši každé ráno má za následek pomalost a zahlcení v horní části cest dýchacích. Ranní používání konvičky néti pomáhá snížit přebytek kapha v oblasti nosu, který se projevuje hromaděním hlenu.
Přečtěte si také článek: Úvod do ájurvédy – tři dóši
Konvičku koupíte například zde: https://www.yogashop.cz/konvicky-neti-82k
Konvička néti
Existuje mnoho konviček různých barev a velikostí, vyrobených z různých materiálů. Keramické konvičky jsou klasika a mohou být krásným doplňkem vaší koupelny. Pro začátečníky je asi nejlepší zvolit plastovou, která je lehká a také nejlevnější. Ovšem pozor na moc vařící vodu, aby se nedeformovala. Spolu s nerezovou konvičkou má ještě výhodu nerozbitnosti. Konvička by měla být z materiálu, který nereaguje se slanou vodou.
Jak na přípravu roztoku
Není v tom žádná věda, pouze voda a sůl. A trocha cviku. Poprvé vám to nejspíše nebude moc příjemné, jako když se vám při plavání nechtěně dostane voda do nosu. Použijte mořskou sůl, neboť ta obyčejná kuchyňská může obsahovat různé přísady, které by mohly podráždit vaši nosní sliznici. Nejlepší je černá minerální sůl. Smíchejte jednu vrchovatou lžičku soli s půl litrem teplé převařené vody. Nechte sůl rozpustit. Připraveným roztokem naplňte konvičku. Držte ji v levé ruce, hubičku konvičky zasuňte do levé nosní dírky. Nakloňte se nad umyvadlo, hlavu otočte do leva a pomalu si roztok nalejte do nosu. Dýchejte přitom ústy.
Cílem je, aby voda protekla levou nosní dírkou dovnitř, pak kolem oblasti uvnitř nosu a dutin, a nakonec pravou nosní dírkou ven. Proplachujte 15-30 sekund a poté vyměňte strany. Zbytků slané vody v nose se pak zbavíte prudkými výdechy nebo se vysmrkejte. Zpočátku se vám pravděpodobně bude stávat, že vám trocha vody nateče do úst. Po pár pokusech ale přijdete na to, jak správně naklonit hlavu, aby se to nestávalo.
Tato technika se doporučuje především lidem s chronickými problémy dýchacích cest či s dutinami. Také těm, co jsou často nachlazení. Prospěšná je ovšem pro každého. Pokud trpíte na krvácení z nosu, nosními polypy nebo deformací nosní překážky, poraďte se nejdříve s vaším lékařem.