Kosmická sonda NASA Lucy, první mise k trojským asteroidům Jupiteru, proletí 16. října ve 13:04 zemskou atmosférou. Jedná se o velmi blízký průlet, pouhých 350 kilometrů nad povrchem. Tím, že Lucy proletí kolem Země v den prvního výročí svého startu, získá část orbitální energie. Tu potřebuje při cestě k této dosud nenavštívené populaci asteroidů. Informoval o tom zpravodajský server SciTechDaily.
Trojské planetky
Trojské planetky, které v únoru 1906 objevil německý astrofotograf Max Wolf, jsou zachyceny na oběžných drahách kolem Slunce ve stejné vzdálenosti jako Jupiter. V podstatě se pohybují po stejné dráze, jen jsou buď daleko před, nebo za obří planetou. Lucy je v současné době rok na své cestě dlouhé 4 miliardy kilometrů, jejímž cílem je studium těchto starobylých planetek, uvedla agentura SciTechDaily.
Guess who’s back…
— Lockheed Martin Space (@LMSpace) October 11, 2022
The #Lucy spacecraft, built by us, will make its first flyby of Earth this Sunday on the one year anniversary of its launch. The gravity assist will fling Lucy deeper into space before another flyby in two years that will send Lucy to the Trojans. 🛰 pic.twitter.com/QZSJD5cV4w
Gravitační asistence Země
Gravitační asistence Země navede Lucy na novou trajektorii pro dvouletou oběžnou dráhu. Právě po této dráze se vrátí k Zemi pro druhou gravitační asistenci. Ta dodá Lucy energii potřebnou k přeletu hlavního pásu asteroidů. Bude pozorovat asteroid Donaldjohanson, a poté se vydá do vedoucího trojského roje asteroidů. Tam Lucy proletí kolem šesti trojských asteroidů, jejichž názvy jsou: Eurybates a jeho satelit Queta, Polymele a jeho dosud nepojmenovaný satelit, Leucus a Orus. Lucy se pak v roce 2030 vrátí na Zemi pro třetí gravitační asistenci. Ta sondu znovu zaměří na setkání s dvojicí planetek Patroclus-Menoetius v roji trojských planetek.
Kosmická sonda a její bezpečnost
Trajektorie Lucy přivede sondu velmi blízko k Zemi, dokonce níže než je Mezinárodní vesmírná stanice. Volba této trajektorie znamená, že Lucy bude prolétat oblastí plnou družic a úlomků obíhajících kolem Země. Aby byla zajištěna bezpečnost sondy, vyvinula NASA postupy, které umožní předvídat případné nebezpečí. V případě potřeby tyto postupy zajistí malý manévr, aby se srážce vyhnula.
„Tým Lucy připravil dva různé manévry,“ říká Coralie Adamová, zástupkyně vedoucího navigačního týmu Lucy ze společnosti KinetX Aerospace. „Pokud tým zjistí, že Lucy hrozí srážka se satelitem nebo kusem odpadu, pak 12 hodin před nejtěsnějším přiblížením k Zemi sonda provede jeden z nich. Změní tím čas nejtěsnějšího přiblížení buď o dvě, nebo o čtyři hodiny,“ dodává.