Britský premiér Boris Johnson se znovu dostává pod palbu kritiky v souvislosti s porušováním opatření zavedených proti šíření koronaviru. V úterý kancelář ministerského předsedy potvrdila, že se zaměstnanci během prvního lockdownu v Downing Street shromáždili, aby oslavili Johnsonovy narozeniny. O setkání z jara 2020 jako první informoval server ITV News.
Podle ITV News se akce 19. června před dvěma lety zúčastnilo až 30 lidí. Tehdejší pravidla však většinu shromáždění více než dvou osob ve vnitřních prostorách zakazovala. Oslava se dle serveru měla konat v místnosti zvané Cabinet Room krátce po 14. hodině.
Jednalo se o překvapení, které pro premiéra zorganizovala jeho partnerka Carrie Symonds, dnes Johnson, po jeho návratu z oficiální návštěvy školy v hrabství Hertfordshire, uvedla televize ITV News.
Downing Street nicméně tvrdí, že se zaměstnanci „sešli jen krátce“, aby „premiérovi popřáli všechno nejlepší k narozeninám“, přičemž samotný Johnson se na místě zdržel „méně než 10 minut“.
Někteří ministři průběh oslavy hájí
Johnsonův ministr dopravy Grant Shapps podle svých slov rozumí obavám voličů z podobných zpráv. Předseda vlády však dle něj zjevně narozeninovou akci s dortem neorganizoval.
„Chápu obavy ohledně typu zpráv, které vidíme na přední straně novin,“ řekl Shapps pro Sky News. „K chybám došlo,“ připustil. „Pro upřesnění, premiér zjevně neorganizoval, že dostane dort. Někteří lidé došli k závěru, že by bylo vhodné mu v den jeho narozenin darovat dort,“ podotkl podle agentury Reuters.
Pro BBC Breakfast pak ministr prohlásil, že skupina zúčastněných s Johnsonem spolupracovala celý den. Zároveň popřel, že by se setkalo 30 lidí. Shromáždění zorganizovala kancelář premiéra, nikoli Johnsonova nynější choť, řekl později v pořadu Today na BBC Radio 4. Vzhledem k okolnostem to dle jeho vyjádření nicméně „bylo nerozumné“.
Ministr životního prostředí George Eustice popřel tvrzení ITV, že se v kabinetu shromáždilo 30 lidí, s tím, že počet přítomných zaměstnanců byl „blíže k 10“ a „byl to doslova jen narozeninový dort přinesený na konci dne“, uvedl server BBC.
Tlak na premiéra roste
Někteří poslanci a vysocí představitelé Konzervativní strany odsoudili nejnovější odhalení, zatímco mnozí nadále čekají na závěry vládní tajemnice Sue Gray, která incident vyšetřuje.
Lídr britských labouristů Keir Starmer konstatoval, že Johnson musí odejít. „Toto je další důkaz toho, že máme premiéra, který věří, že pravidla, která vytvořil, se na něj nevztahují,“ poznamenal.
Labouristický poslanec David Lammy prohlásil, že Johnson by se měl zamyslet nad svou schopností žít podle pravidel, která si sám vytvořil.
Bývalá předsedkyně Konzervativní strany Sayeeda Warsi pro BBC News řekla, že je čas, aby premiér „dlouho a usilovně přemýšlel o tom, co je v nejlepším zájmu této země“.
„Otázka, kterou by si měl klást každé ráno, zní: ‚Umožňuje mi to, že zůstávám ve funkci, řídit tento úřad způsobem, který dělá zemi lepší, nebo jsem rušivým prvkem?‘“ dodala Warsi.
Johnson již dříve poskytl řadu vysvětlení k předchozím obviněním z účasti na večírcích v době platnosti přísných proticovidových opatření. Nejprve tvrdil, že k porušení pravidel nedošlo, připomněla agentura Reuters. Později se však Britům za zjevné pokrytectví omluvil.