Pavoučí sítě a jejich složitost, preciznost i geometrická přesnost byly dlouhou dobu záhadou. Nyní vědci za pomoci nočního vidění a navrženého softwaru zjistili, jak pavouci sítě vytvářejí. O studii z Current biology informuje server ScienceDaily.
Ne všichni pavouci staví sítě, způsoby lovu těchto živočichů jsou různé. Nicméně ti, co je za pomocí vlákna, jež vzniká v tzv. snovacích žlázách, vytvářejí, tak činí po slepu a používají pouze hmat.
Přestože mají navíc malý mozek, dokáží vybudovat mnohdy dechberoucí struktury. Nová studie vědců z Johns Hopkins University přinesla ohledně stavby pavučin nové informace.
„Poprvé jsem se o toto téma začal zajímat, když jsem byl na pozorování ptáků se svým synem. Poté, co jsem viděl velkolepou síť, pomyslel jsem si: Kdybyste šli do zoo a viděli šimpanze, jak to staví, budete si myslet, že je to úžasný a působivý šimpanz,“ říká spoluautor článku a behaviorální biolog Andrew Gordus. Dodává, že v tomto případě je to ještě úžasnější, neboť mozek pavouka je malinký.
Převážně kvůli výzvám, které přináší záznam a zachycení chování pavouků, vědci jejich motorické dovednosti systematicky dokumentovali a analyzovali poprvé.
Přístroje umožnily vědcům sledovat a zaznamenávat každý pohyb všech osmi nohou. Díky tomu se jim tak podařilo popsat kompletní postup při stavbě sítě. To dle Gorduse nebylo pro zvířecí „stavby“ v tak jemném rozlišení nikdy provedeno.
Postup byl u různých druhů podobný
Konkrétně se v rámci výzkumu zaměřili na pavouka z čeledi pakřižákovití Uloborus diversus ze západu Spojených států. V rámci pokusu tým monitoroval chování šesti pavouků během noci, kdy stavěli sítě. K tomu jim posloužila zařízení s infračerveným zářením a software zachycující miliony jednotlivých pohybů končetin, uvádí ScienceDaily.
Analyzovat video by totiž trvalo velmi dlouho. „Je příliš náročné procházet každý snímek a ručně anotovat body nohou, takže jsme vytvořili software pro strojové vidění, aby detekoval postoj pavouka snímek po snímku, a mohli jsme tak zdokumentovat vše, co nohy dělají při stavbě celé sítě,“ uvedl student a hlavní autor článku Abel Corver.
Přestože se dle vědců finální struktura pavučiny mezi pavouky může lišit, pravidla, která využívají, jsou dost podobná. „To potvrzuje, že pravidla jsou zakódována v jejich mozku. Nyní chceme vědět, jak jsou tato pravidla zakódována na úrovni neuronů,“ dodal Gordus.