V kostarické zoo byl zjištěn první případ krokodýlí samice, které se podařilo naklást vejce zcela bez účasti samce. O objevu informuje BBC, Sky News a další servery.
Výzkum byl publikován v časopise Královské společnosti Biology Letters. Vejce nakladla 18letá samice krokodýla amerického v parku Reptilania v Kostarice. Plod uvnitř byl plně zformovaný, ale mrtvě narozený, a tak se nevylíhl. Podle Sky News se celkem sedm vajec zdálo být životaschopných, plod byl ale jen v jednom.
Crocodile found to have made herself pregnant https://t.co/vF2TsO2ja9
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 7, 2023
Fenomén takzvaného „panenského porodu“ byl zjištěn u druhů ptáků, ryb a jiných plazů, ale nikdy předtím u krokodýlů. Vědci tvrdí, že tato vlastnost mohla být zděděna po evolučním předkovi, takže i dinosauři mohli být schopni sebereprodukce.
Krokodýlí samice, která vejce snesla, přišla do zoo ve dvou letech. Po celý svůj život byla oddělená od ostatních krokodýlů, nikdy ani neviděla samce. Z tohoto důvodu vědecký tým parku kontaktoval doktora Warrena Bootha, který se narodil v Belfastu a nyní působí na virginské technice v USA. Ten se studiem panenských porodů, vědecky nazývaných partenogeneze, zabývá již 11 let.
V přírodě běžná věc
Booth provedl analýzu plodu a zjistil, že je z více než 99,9 % geneticky totožný se svou matkou. To znamená, že nemá otce. Pro BBC uvedl, že ho tento objev nepřekvapil. „Setkáváme se s ní u žraloků, ptáků, hadů a ještěrů a je pozoruhodně běžná a rozšířená,“ řekl.
Spekuloval, že důvodem, proč nebyla partenogeneze pozorována u krokodýlů, je to, že lidé po jejich případech nepátrali. „Zpráv o partenogenezi velmi přibylo, když lidé začali chovat hady jako domácí mazlíčky. Ale průměrný chovatel plazů krokodýla nechová,“ míní expert.
Podle jedné z teorií k tomu dochází u druhů schopných partenogeneze, když se jejich počet snižuje a jsou na pokraji vyhynutí. A doktor Booth řekl zpravodajské stanici BBC, že se to mohlo stát některým druhům dinosaurů, když se jejich počet ztenčil v důsledku změn životního prostředí.
„Skutečnost, že mechanismus partenogeneze je stejný u tolika různých druhů, naznačuje, že jde o velmi starou vlastnost, která se dědila po celé věky. To tedy podporuje myšlenku, že se tímto způsobem mohli rozmnožovat i dinosauři,“ dodal.