Ke Huy Quan získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění postavy Waymonda Wanga ve filmu Všechno, všude, najednou, přičemž radost a dojetí neskrýval. Umělci narozenému ve Vietnamu, který se jako dítě objevil po boku Harrisona Forda v dobrodružném snímku Indiana Jones a Chrám zkázy, k úspěchu gratuloval i legendární americký herec. V pondělí o tom napsala agentura Reuters a další servery.
Jednapadesátiletý Quan debutoval na filmovém plátně jako pomocník Harrisona Forda, Short Round (Kraťas), ve filmu z roku 1984. Později se objevil také ve filmu Rošťáci (The Goonies) a v sitcomu Head of the Class, připomněla agentura Reuters.
„Mom, I just won an Oscar“ —Ke Huy Quan #oscars pic.twitter.com/xvHPuK8Ccl
— Vulture (@vulture) March 13, 2023
Veřejně hovořil o tom, že v dospělosti se herectví nevěnoval a pracoval jako koordinátor kaskadérů a asistent režie, protože pro asijské herce nebylo dost příležitostí. Quanova role Waymonda Wanga byla jeho první velkou rolí od 90. let.
„Sny jsou něco, v co musíte věřit,“ prohlásil Quan. „Já jsem se těch svých málem vzdal. Všechny vás prosím, nezabíjejte své sny,“ řekl ve své děkovné řeči.
Za roli ve filmu Indiana Jones jsem byl vděčný, ale bál jsem se, jestli to nebylo moje maximum, připustil Quan
„Tolik let jsem se bál, že už nemám co nabídnout, že ať udělám cokoli, nikdy nepřekonám to, čeho jsem dosáhl jako dítě,“ přiznal Quan. „Naštěstí si na mě po více než 30 letech vzpomněli dva kluci. Vzpomněli si na toho chlapce. A dali mi příležitost zkusit to znovu,“ odkazoval na autorské duo Daniel Kwan a Daniel Scheinert, které si z večera odneslo také sošky za nejlepší režii a scénář.
Na pódiu Quan během ceremoniálu se slzami v očích uvedl, že jej doma sleduje jeho 84letá matka. Cenu zdvihl a prohlásil: „Mami, právě jsem vyhrál Oscara!“
„Moje cesta začala na lodi. Strávil jsem rok v uprchlickém táboře a nějak jsem se ocitl tady, na největším hollywoodském jevišti,“ pronesl Quan. „Říká se, že takové příběhy se stávají jen ve filmech. Nemůžu uvěřit, že se to děje mně. Tohle je americký sen,“ uzavřel.
Akční sci-fi Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once) o čínsko-americké rodině, která řeší své problémy v několika dimenzích, získalo během slavnostního večera celkem sedm Oscarů, včetně ceny pro nejlepší film.